Header Ads

Son Yayınlar
recent

Futbolun Bu Ülkeye Kazandırdıkları

m25 futbol

Herkes gibi futbola ilk olarak mahallede başladım. O yıllar oynadığımız futbolun pekte yapıcı bir spor olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak rakip takımla kendi takımımızın düşmanca gruplaşmasını ve zaman zaman kavgalara dönüşmesini sağlardı. Lise yıllarımda da sonucu kavga olan bir spora dönüşmüştü. Gözü moraran, kolu kırılan birçok insan gördüm.

Profesyonel ülke futbolunda ise yine aynı şeylere rastlayabilirsiniz. Profesyonel futbolcuların çoğu bu ülkede gençlere genellikle kötü örnek oldular. Hatta futbol ahlakının çok ötesine gidip taraftarları kışkırttılar. Bu kışkırtmalar sonucu taraftarın adrenali yükseldi, bıçaklananlar, b.ku b.okuna kalp krizi geçirip ölenler..

Eğitimi zayıf bir ülkede bence boşuna harcama sayılan stad harcamaları yerine eğitime yapılacak yatırımlar bu ülkeye daha çok fayda sağlayacaktır. Stadın yanı sıra, yabancı futbolculara milyarlarca paralar ödeniyor, fakat verilen paraların belki de yarısı kadarı bile kazancımız olmuyor. Ayrıca futbol kulüpleri borç üstüne borca giriyor ve öğrencilerin kredi borçları sıfırlanmazken futbol kulüplerinin milyonlarca lira vergi borcu affediliyor. Öğrenciler takımlardan daha mı zengin?

Futbol uğruna boşa geçirilen günlük ortalama zaman ne kadar? Tv başında futbola harcadığım zamanı, parayı düşünüyorum.. Hayır düşünmek istemiyorum içim acıyor düşündükçe.:) İbni Sina üzerine okuduğum bir kitapta, İbni Sina daha çocukken Arapça öğrenmiş, İslam üzerine birçok eğitimler almış ve ben de en azından 7 yaşıma gelmeden bir yabancı dilim olsun isterdim. Yabancı dil öğrenmenin en uygun yaşı 5 yaş civarlarıymış. Misal Barış Özcan'ın oğlu Sufi, gözlerimin önünde 1 senelik eğitimin sonunda anadili gibi İngilizce konuşmaya başladı.. Futbola harcadığım vakti yabancı dil öğrenmeye ayırabilirdim.

Futbol ile birlikte başka alanlarda türedi. Mesela iddaa sektörü.. Gençler kumara alıştırıldı. Emeksiz, alın teri dökmeden para kazanma meşrulaştırıldı, buna kafa yoran insanların sayısı da oldukça arttı.

Aramızda maç izlenirken televizyon önünden geçen anneler var mı?. İnşaallah hayattadırlar.. Değilseler de Allah rahmet eylesin.. FutbolXXXXX

Düşünüyorum da Galatasaray'ın yenildiği maçlara neden günlerce üzülmüşüm.. Takım maçı kazansa parayı futbolcularıyla yiyor, onların yerine ben niye seviniyordum ki? Takım onların, fakat takımın kazanması için onlardan çok ben çaba gösteriyordum. Rezillikte cabası. Stada maç izlemeye gittiğimde, takımın amigosu şöyle bağırmaya başlıyordu; zıpla zıpla, zıplamayan ibnee.. Daha sonra yerinde oturan herkes, ibne durumuna düşmemek için, zıplamalıyım psikolojisine giriyordu. Finalde tüm taraftarlar hoppidi hoppidi zıplar.. Belki de hayatımda hiç bir konuda muhabbet etmek istemeyeceğim bir adamın iki sözü benimle birlikte koca tribünü olduğu yerde anlamsızca zıplatabiliyordu.. Maçları izlemeye profesör hocalar da gelebiliyor, bu yüzden herkesi zıplatarak karizmaları çizdirmeyin nolur. Amigolar size diyorumm..

Futbol hayatımızdan neleri (ç)alıyor? Futbol üzerine saatlerce süren tv programları.. Tomar tomar para alan futbol yorumcuları.. Playstation salonlarında harcanan harçlıklar.. Neden doyurucu sohbetler yerine boş beleş futbol muhabbetleri dönüyor, hele birde üniversitelerde.. Üniversitelere bilim için gidiyoruz, az biraz da bilim üzerine muhabbet etsek nolur ki.. O pozisyon ofsaytmış, hakem faul vermemiş..

Futbol gezegenimizden aniden yok olsaydı;
-Farklı takım forması ile sokakta gezen biri hayvanca katledilmezdi.
-Futbol maçları dostça olmadığı için bunun için stadlara yüzlerce polis görevlendiriliyor. Futbol olmasa polislerimiz zamanlarını belki böyle boş şeylere harcamazlardı, dinlenirlerdi.
-Futbol magandacılığı olmazdı.

Ne yazık ki, futbol sadece bu ülkede değil dünyanın her ülkesinde oynanmakta olan bir spordur.. Global israfı düşünebiliyor musunuz? Futbol gazeteleri, futbol dergileri, futbol Tv şovları, futbol için harcanan masraflar, kavgalar, cinayetler, silahlı kutlamalar.. İnsanlar futbolu bir yaşam felsefesi edinmiş, dininden, ailesinden üstte görmeye başlamış. Anası babası ölse maça yine de giderim diyen garip şahsiyetler var.. Futbol bu mu? Futbol insanları uyutmak için bence çok güzel bir hipnoz yöntemidir.

Tüm bu yazılanlar benim yaşayarak, görerek yorumladığım fikirlerimdir. Futbol zamanımızı, paramızı, sağlığımızı, aile ve arkadaş ilişkilerimizi sizce olumlu mu etkiliyor?

video: futbol dini

4 yorum:

 1. Barış Özcan ve Sufi yi tanıyor musun hocam?
  Devletşah çocukluk arkadaşımdır..

  Futbol ve sair spor branşları içine holiganizm girmedikçe güzel.
  birde çok bağımlı ve fanatik olmamak gerek izleyici bazında..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakından bi tanımışlığım yok, ama Barış Özcan'ın yaşamını örnek almaya çalışıyorum ve internet ortamından biliyorum sadece. Sufi'nin İngilizce macerasını takip etmiştim, kısa süredeki başarısına çok şaşırmıştım. Devletşah hanım sanırım ilk bloggerlardan, kısmen de olsa videolarını falan izlemiştim. Vay be ciddi ciddi Devletşah hanım çocukluk arkadaşınız yani, süper valla.:)

   Futbol şiddete meyillendiren bir spor olmasaydı, stadlarda onlarca polis duvar gibi beklemezdi. Taraftarı geçin, futbolcular bile ahlaki olarak örnek olamıyor. Arkadaş ortamında futbol oynamak eğlenceli tabii, fakat iş profesyonel ortama gelince hiçte eğlencesi kalmıyor.

   Sil
  2. Evet Altınoluktan tanışıyoruz.. Anneannelerimiz kankaydı.. Karşılıklı evlerde..

   Sil
 2. Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim. Benim de daha dört aylık bir blogum var, bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.