Header Ads

Son Yayınlar
recent

Deliler Fatih'in Fermanı - Film Yorumu

Deliler Fatih'in Fermanı

Türk Tarihinin Gözü Kara Savaşçıları Deliler


Filmin konusu:
Fatih Sultan Mehmet’in gönderdiği Osmanlı elçisi Romanya Prensi Vlad tarafından infaz edilmiştir. Yaşanan olay karşısında Fatih Sultan Mehmet, Vlad’ı öldürmesi için Baba Sultan’a ferman verir. Baba Sultan görev için Gökkurt, Çebi, Suskun, Adsız, Mübariz, Kongar ve Aşgar’dan oluşan Deliler Birliği’ni Kuman’la birlikte Edirne’den Targoviçte’ye gönderir. Deliler, Alaca köyü yakınlarından geçerken Vlad’ın çetesinin köye saldırdığını öğrenir. Deliler’in amacı önce köyü kurtarıp ardından Vlad’ı infaz etmektir.


Deliler Fatih'in Fermanı”, Osmanlı Ordusu'nun özel birliği olan 'Deliler Ocağı'ndan bir grup askerin bölgesinde halka zulüm eden Eflak Voyvodası Vlad Tepeş'e karşı Fatih Sultan Mehmet'in emriyle girdiği mücadeleyi hikâye ediniyor.

Filmi yorumlamaya başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki, filme gitme konusunda kararlı olmamı Almanlara borçluyum. Film üzerine çıkan haberleri okurken Almanya'nın  filmin aşırı Türk milliyetçisi olduğu gerekçesiyle filme sınırlandırma getirdiğini okudum. Almanlar yasakladığına göre kesin bir şeyler var diyerek merakla izlemeye gittim. Aldıkları karar çok saçma. Öyle abartılacak bir yanı yok. O zaman biz de Alman, Amerikan milliyetçiliği yapan filmlere sınırlandırma getirelim böylelikle film savaşları başlasın..

Holywood, Marvel gibi markaların filmleri Türkiye'de çok seviliyor, evet ben de Deadpool gibi bir çok filme gittim. Fakat bana göre Marvel filmleri artık birbirini tekrar eden filmlere dönüştü. Deliler bu dalda bizim yüz akımız olabilecek bir film olmuş. Çekim kalitesi, oyunculuk, o savaş sahnelerindeki kabiliyetler, kostümler gurur duyulacak cinsten. Bu tarz filmlerimiz umarım artar ve değerini bulur.

Şöyle bir bilgi de öğrendim. Game of  Thrones'un tüm kostüm ve kumaşları Denizli'de üretiliyormuş ve Deliler filminin kostümleri de Denizli'deki o fabrikaya ait. Alın bir gurur daha..

Zamanında Vlad ve Fatih Sultan Mehmet Edirne'de birlikte eğitim almışlar. Bir rivayete göre de Fatih Sultan Mehmet ile kan kardeşidirler. Fatih'in Eflak voyvodalığına atadığı Vlad Tepeş, sonraları bölge halkına karşı korkunç zalimlikler yapmaya başlamış. Zamanla da Sultan'a ve Osmanlı'ya kin beslemiş.. On binlerce Türk'ü kazığa oturtmuş, günlerce işkence çektirip kanlarını içmiş ve diri diri yakmıştır.

vlad tepeş

Araya memleketimi de sıkıştırayım.. Vlad(Dracula) Tokat kalesinde 4 yıl esir tutulmuş. Tokat kalesinin tarihinin miladdan önce 2 binli yıllara kadar dayandığı söylenir, kesin bir tarihi olmamakla birlikte. Küçüklüğümde az gitmedim bu kaleye. Tabii o zamanlar bu kadar tarihi bir kale olduğunu bilmiyorduk.:)

Kaderde Ne Varsa O Gelir Başa
Deliler

Fatih Sultan Mehmet, Vlad'ın bu zulumlerine sessiz kalmamak için önce bir elçi gönderir, fakat Vlad elçiden sarığını çıkarmasını ister, elçi ise ölümü göze alıp sarığı çıkarmaz ve Vlad sarığı kafasına çiviletip İstanbul'a gönderir. Bunun üzerine Fatih'in sabrı taşar ve Baba Sultan'a emir vererek Delileri Vlad'ın hüküm sürdüğü topraklara gönderir.

Filmin ilk sahnelerinin 15.yüzyıla ait Osmanlı topraklarını gösteren bir harita ile başlaması görsel açıdan muhteşemdi. Hikaye anlatıcısı tarafından kısa bir dinleti sonrası film tamamiyle başlamış oluyor. Bu seslendirmeyi dinlerken o an aklıma Şirinler çizgi filmi geldi. Şirinlerde de bu tarz bir giriş vardı, tabii biraz daha çizgi filimsi hali.:) Şirinlerdeki giriş: Uzun uzun yıllar önce, ormanın derinliklerinde küçük yaratıkların yaşadığı gizemli bir köy vardı. Onlar kendilerine Şirin derdi.. Belki iyi bir çocuk olursanız Şirinleri görebilirsiniz.. Delilerin de öyle herkes tarafından görülemeyeceği bahsediliyordu. Tok sesli birinin de filme böylesi bir giriş yapması bana Şirinler'i anımsattı.. Hikayeci bir giriş seçmeleri de güzel olmuş, seyirciyi meraklandırıp direk filme odaklıyor. Filmin sonunda da aynı film anlatıcısı filme kısa bir final yapıyor film bitiyor. Bu tarz film anlatımına bayıldım. Seyircinin dikkatini toplama konusunda çok yerinde bir iş olmuş..

Filmden ekler:
- Fatih Sultan Mehmet filmde bir kaç dakika görünüyor.
- Deliler üzerlerine yırtıcı hayvan postları giyiyorlar ve bazıları kartal kanatları takıyor.
- Deliler Hz. Ömer'e bağlılıklarıyla biliniyorlar.

Vlad, namı değer Dracula veya Kazıklı Voyvoda, Fatih Sultan Mehmet'i yok etmeyi amaçlıyor ve bunun için bir simyacı ile tüm insanlığı yok edecek bir silah geliştiriyorlar..

Filmde en gaza getirici sahne, ringdeki dövüşçünün Türklere ırkçı küfürler saydırmasından sonra başlıyor. Yemek yemek için gelen Deliler bu sözü duyunca aralarından Suskun ringe girip 2 dakkada adamın ağzının payını veriyor.

Delilerin hepsinin bir ismi var. İçlerinde Adsız dedikleri bir kişi daha vardır. Bu kişi daha önce büyük bir savaşta bulunmadığından adı Adsız'dır. Deliler savaşlardaki marifetine göre isim alıyorlar. Adsız'ı, stajyer deli gibi düşünebilirsiniz.:) Delilerin anlamını kafadan deli anlamında düşünmeyin, buradaki anlam savaşta gözleri kara, cesur anlamında kullanılmıştır. Yoksa gayet aklı başında kişiler, sakın deli sanmayın.

Devlet anadır, evlatlarını asla yalnız bırakmaz..
Deliler

Özetle, makyaj ve kostümleri çok göz alıcı buldum ve beğendim. Savaş sahneleri görsellik bakımından beklentilerimin üzerinde çıktı. Hele ki suda at ile gittikleri sahne şahaneydi. Görsel bir şölene hazır olun.

Filme dair olumsuz eleştirilerim şu noktalarda oldu:
Vlad, kendi kendine tanrının oğlu olduğunu sanıp sürekli tanrı ile lakayit bir şekilde konuşuyordu ve filmde Allah adı, "Allah baba" diye anılıyordu. Belki tarihte böyle denmiştir fikrim yok. İzlerken huzursuz olduğum noktalar bunlardı. Başka olumsuz yanını pek görmedim.

Bilgi:
Deliler ünlü Osmanlı Tokat'ının mucitleriymiş. Kuvvetlerine bakılırsa Deliler savaş esnasında tokatlarını bir silah gibi kullanabiliyorlar. Kafatası çatlatacak derecede..

Bu tarz filmleri neden seviyorum, çünkü insana dair bir parça öğütü de içerisinde barındırıyor. Dostluk, birlik ve vicdan gibi duyguları aşılıyor. Mazlumun yanında zalimin karşısında olma konusunda insanı cesaretlendiriyor.

Bir tavsiye, final sahnesinde gözünüzü kapatın çünkü özellikle bayanlar biraz ürkebilir. Neden öyle değişik bir finalle bitti anlam veremedim.. İyi seyirler.

fragman 1https://www.youtube.com/watch?v=VhaOgRR2CUk
fragman 2https://www.youtube.com/watch?v=lx28kCyLPnk

10 yorum:

 1. Merak ediyordum bu filmi güzel bir yorumlama olmuş 😊 kaleminize sağlık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir filmdi, tavsiye ederim. Teşekkür ederim, sağolun.😊

   Sil
 2. beklenti yükseldi. güzel anlatmışsın ustam. merak etmemek elde değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvallah, teşekkürler.😊 İzlemeden önce çok beklentim yoktu, ama film çıkışı helal olsun dedirtti bana. Beklentinize değer bir film.

   Sil
 3. Eline sağlık.Direkt filmi anlatsan da olurdu bence,çok ayrıntılı anlatmışsın :) Bu hafta blogumda ben de izlediğim 3 filmi kısaca yorumladım. Merak edersen beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Çenem düşmüş biraz.😁 Yazıyı da okudum, güzel bir yazı olmuş.

   Sil
 4. Almanya 'nın zaten Türklere karşı korkusunu Dünya biliyor. Zannımca ülkesinde ki Türkler Almanyayı alır diye korkuyorlar :). Filme çarşamba günü gitmeyi düşünüyorum açıkçası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Korkmuş olmalılar ki böyle bir karar aldılar.😁 İyi seyirler, umarım beğenirsiniz filmi.

   Sil
 5. Çok iyi inceleme yazısı olmuş kardeşim 👍

  YanıtlaSil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.