Header Ads

Son Yayınlar
recent

Peygamberler Tarihi - Kitap Yorumu

peygamberler tarihi

Müslümanlıkta aslolan iman yani inanmaktır. İbadet imandan sonra gelir. İmanın 6 şartı olup birisi de “peygamberlere iman”dır.


Kitap imanın şartlarından biri olan “peygamberlere iman” ile ilgilidir. Peygamberler hakkında kısa kısa bilgiler edinebileceğiniz bir kitap. 340 sayfadan oluşan kitap hemen okuyup bitirilecek türden. Herkesin okumasına elverişlidir. Peygamberler hakkında daha geniş bilgiler edinmek isterseniz bu kitap bilgi açısından size yetersiz gelebilir, ama birçok peygamberin yaşantısını ve önemli hadiselerini kısa anlatımlarla bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Kitapta geçen peygamberler; Adem, İdris, Nuh, Hud, Salih, Lut, İbrahim, İsmail, İshak, Yakub ve Yusuf, Eyyub Şuayb, Musa, Davud, Süleyman, İlyas, Elyesa, Zülkifl, Yunus, Zekeriyya, Yahya, İsa aleyhisselam ve peygamberliğinde ihtilaf olunan zatlar; Üzeyr, Lokman ve Zülkarneyn. Son 106 sayfalık bölümde peygamber efendimizin hayatı yer almaktadır. Kitap hazırlanırken 31 eserden faydalanılmış. Son sayfasında bulunan bibliyografya kısmından bu eserleri görebilirsiniz.

Peygamber Efendimiz:
İnsanda bir lokmalık bir et vardır. Eğer o iyi olursa bütün cesed iyi olur; o kötü olursa bütün cesed kötü olur; işte o kalbdir.

Peygamberliğinde ihtilaf olunan zatlardan biri Lokman aleyhisselam hakkında okuduğum bir bölümü çok beğendim. Sizlere Hazret-i Lokman'ın hikmetlerinden bir tanesini anlatmak isterim.

Hazret-i Lokman'ın hikmetlerinden birisi, senelerce Davud aleyhisselam'ın hizmetinde bulunduğu halde ona asla sual sormamıştır. Kitapta anlatılan hali:
Şöyle ki, Allah'ın şerefli nebisi Davud aleyhisselam zırh yapıyorlardı. Lokman ise:
- Ey Allah'ın elçisi, bunu niçin yapıyorsun? diye bir kerecik sormamışlardır. Zırhı bitirip üzerine giyince de:
- Ya Nebiyallah, dedi ne güzel harp elbisesi yaptınız!.. dedi. Bunun üzerine Hazret-i Davud buyurdular ki:
- Sükut hikmettir, fakat işleyen azdır, yani susan azdır!..

Dünyaya binlerce peygamber gelmiş insanlara öğütler vermek için. Kitabı okuduğumda gördüm ki , bütün dönemlerde neredeyse tüm insanlar hep aynı yanlışlara düşmüşler. Sanki sürekli bir döngü oluşmuş.

Selam peygamber efendimizin üzerine olsun..

10 yorum:

 1. peygamberler tarihi ile ilgili güzel ve okunması gereken bir kitap..tavsiye için emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap kapağında yazıyor ki: İnsanın bir şeye inanması için o şey hakkında bilgi sahibi olması icap eder. Çünkü, bilmeyen inanmaz, inanmayan da Müslüman değildir. Bu sözün mahiyetinden yola çıkarak ben de okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüp tanıtmak istedim.
   Teşekkür ederim, sağolun. 🙂🙂

   Sil
 2. Sık yazı girmeye bAşladın kardeşim 😀 Bu aralar sık yazı giren yok. Devam yazmaya

  YanıtlaSil
 3. Peygamberlerle a.s. ilgili yazıları okumayı seviyorum. Bu kitabı görmemiştim. Ruhul Beyan okuyorum arasıra. Orada da pek çok kıssalar geçiyor.

  Değindiğiniz gibi insan her devirde aynı. Geliştiğini iddia ettikleri teknoloji insanı değiştiremiyor. Zaten geçmiş kavimlerde de bizim şuan akıl edemediğimiz teknolojiler kullanılmış. İnsan nefsine ve duygularına göre hareket ettiğinden bunların bir faydası olmuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eseri inceledim, ilerde alıp okumayı düşünebilirim. Vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

   İnsanların her devirde aynı yanlışlara düşmesinin sebebi, sanırım nefsin her devirde aynı isteklere sahip olması olabilir. Nefis teknoloji meknoloji dinlemiyor )) Allah akıl yerine nefse uymaktan bizi korusun inşallah.

   Sil
  2. Amin.

   Ruhul Beyan'dan hikayeler paylaşıyorum zaman zaman.

   Sil
  3. Güzel paylaşımlarınız var, blogunuzda gördüm. 🙂

   Sil
 4. Kitap tanıtım yazınız için teşekkürler. En kısa zamanda okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Peygamberler konusunda doyurucu bir kitap, iyi okumalar dilerim.:)

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.