Header Ads

Son Yayınlar
recent

M25 Boykot

m25 boykot
m25
Bu günlerde ülkece boykot akımı yapılıyor. Ben de bu akıma ayak uydurmaya çalışanlardanım. Çalışıyorum, çünkü tamamen boykot yapamıyorum. Facebook, whatsapp, instagram, skype gibi uygulamaları sildim, fakat twitter ve linkedin'e kıyamadım. Bundan sonra iletişimimi duman ve güvercinle yapmayı düşünüyorum. :) El gider Mersin'e, biz gideriz tersine.. Şimdilik telefon çağrısı, sms ve mail ile iletişim kurabiliyorum. Her ay yüzlerce kullanmadığım smsler değerlenecek, bu yüzden içim huzur dolu..

Uygulamaları sildikten sonra hayatımda neler değişti?
Sürekli zart zurt bildirim gelmiyor artık, kim nereyi gezmiş, ne paylaşmış bakmıyorum. Yani kendi kendime kaldım. Arta kalan zamanı kitap okumaya ve film izlemeye harcamayı düşünüyorum.

Instagramdan ingilizce kelime paylaşan sayfaları takip ediyordum, en çok ona üzüldüm. Senin yüzünden İngilizce öğrenemiyecem Eyy America.. Aman dedim eskiden millet nasıl öğreniyordu, otur kitap aç öğren..

Aslında Amerika'yı değil kendimi boykot ettim. Zaman çok değerli, yazık günah değil mi, zamanı boşa harcamamalıyız. Video, foto derken günün büyük bir payı bu sosyal medyalara gidiyor.

Sosyal medya dışında başka neleri boykot edebilirim? 
Amerika ürünü telefonum veya arabam yok. Pahalı olmasa da sahip olduğum amerikan ürünleri var. Amerikan malı ürünlerim; basket topum, flash belleklerim, hard diskim, bilgisayarım, ve diğer ıvır zıvırlar.. Amerikaya yıllardır iyi para yedirmişim ya. :/

Bu günden sonra alışveriş yaparsam, yerli ürünler almaya özen gösterecem.

Tv'de iPhone'a karşı bizim Vestel Venüs'ümüz var dendi, fakat bu telefon böbreğine kadar ithal teknolojilerle donatılmıyor mu? Olsun, boykot boykottur.. Sonuçta Türkiye'de üretiliyor burda para dönüyor, millet üç beş kuruş kazanıyor. iPhone'da ki gibi para direk cupp diye Amerikaya akmıyor.

Ülkem adına üzüldüğüm noktalar çok. A ülkesi Türkiye'den zeytin alıyor bizden daha çok kar edip satıyor. X ülkesi bizden 3-5 kuruşa bor alıyor, kaç milyar dolarlık tasarruf ediyor ne yapıyorsa. Dünyanın amelesi biz miyiz? Diğer ülkeler bizden daha çok kar etmeyi nasıl başarıyor?. Yeni bir bilgisayar oyunu çıkaracam, “Living in Turkey”. O kadar zor bir oyun olur ki, mağazalarda full satar.

Topraklarında hiçbir şeyi olmayan, saçma heykeller dikerek bize göre daha çok turizm geliri sağlayan ülkeler, bunu nasıl başarıyor? Adamlar otu, böceği bile hikayelendirip tarihi eser diye turistlere pazarlıyor, neyse artık.. Cennet gibi vatanı paslandırdık. Tanıtım yapmayı becerememekten olsa gerek. Sadece turizmle koca ülkeler kalkınıyor biz neden başaramayalım?

Yapılan her işe sanat, estetik katılmalı, iyi pazarlamalıyız. Örneğin düz çubuktan bir sokak lambası yerine çiçekli bir sokak lambası bile çehreyi ne kadar değiştiriyor. Belediyeler şehirleri ne kadar hoş görünümlü bir hale getirirse bence turistleri daha fazla tutabiliriz buralarda.

Belediyelerimiz, lisans ücreti olmayan, yerli ve milli yazılımımız olan PARDUS’a geçmeli. Windows'a ödenen lisans ücreti az buz değil. Bunun yerine Pardus gibi bir linux dağıtımını kullanmak daha doğru bir karar olur.

Üstelik windows işletim sistemini kullanmamızın bize yararından çok zararı var. Parasını geçiyorum, virüslere, saldırılara karşı linux dağıtımlarına göre daha güvensiz. Elimizde Pardus gibi millileştirilmiş bir linux dağıtımı varken, boşverelim windows'u.

Kamu çalışanları hayatlarında windows'tan başka bir işletim sistemi kullanmamış olabilir. Bir anda değişime ayak uydurmak kolay değil, yıllarca windows'a alışılmış çünkü. Ama korkulacak bir şey yok. Linux'un kullanımı çok zor değil. Zor olsa bile allah aşkına gün boyu bilgisayar ile ne yapıyorlar ki? Her şey internet üzerinden halledilir oldu. Linux kursan da windows kursan da zaten tüm gün işini chrome, firefox, safari gibi internet tarayıcılarından yapıyorsun. Kamularda tamamen linux'e geçmek hem güvenliği büyük oranda artıracaktır hem de paramız bizde kalacaktır.

Ayrıca chrome'u da daha kullanmıyorum, google yerine de yandex arama motorunu kullanıyorum..

Yazılımsal olarak amerikan ürünlerinden nereye kadar kaçabilirim, bilmiyorum. Bir bilgisayar mühendisi için bu biraz zor bir durum. Yinede vazgeçebildiğim kadarından vazgeçmeye çalışacağım. Allah'ım bu yolda nefsime güç kuvvet verr.. )))

12 yorum:

 1. Sonuna merakla okudum. Eline sağlık. Yazılım konusunda katılıyorum sana Pardusa destek verilmeli. Bir ara Pardusla alakalı bir kaç çalışmaya katıldım. Geliştirilmesi gerek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, sevindim sonuna kadar okumanıza 🙂 Arayüzü güzel bence Pardus'un, ama geliştirilmesi gereken yanları var tabii.

   Sil
 2. Pardus'u biz de ücretsiz bir şekilde alıp kurabilir miyiz? Geçenlerde Freedos bilgisayar aldım da...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette kurabilirsiniz. Pardus dışında başka linux dağıtımları da var popüler olan. Mesela ben Ubuntu ve Linux Mint'ın arayüzlerini severim. Linux Mint windows'u da anımsatıyor. Hangisi hoşunuza giderse onu indirip ücretsiz kurabilirsiniz. Kurmadan önce virtualbox gibi sanallaştırma uygulamalarında kurarak test yapabilirsiniz.

   İncelemenizi tavsiye edebileceğim linkler:

   https://www.pardus.org.tr/pardus-kurulum-kilavuzu/

   https://linux.org.tr/indir/

   Sil
  2. Ben aslında crackli Windows yerine bunlardan istiyordum ama onlar da ücretli deyip beni vazgeçirdiler. Yanlış bilgi vermişler demek ki!

   Sil
  3. Ya bilgi eksiklikleri vardı ya da para kazanma amaçlı böyle bir şey yaptılar. Günahlarını almıyım yine de 🙂

   Sil
 3. Harika mizahi yazı olmuş hem de ciddi. Kardeşim sen hep böyle yaz 😃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağolasın abi, benim için motive edici bir yorum oldu.🙂 - inşallah böyle devam ederim.

   Sil
 4. Bence de her zaman yazmalısınız yazılarınızı merakla bekleyen hatta özleyen insanlar var, unutmayın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sağolun, eksik olmayın.🙂 - ilham geldikçe yazıyorum, hep böyle sürer umarım ))

   Sil
 5. Ben de çok beğendim yazınızı, maalesef bahsettiklerinizden birçoğunu kullanıyorum ben de, o yüzden boykota pek katılamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu zamanda yüzde yüzlük bir boykot çok zor tabii, ama elimizden geldiğince yapmakta fayda var.

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.