Header Ads

Son Yayınlar
recent

M25 Bilim

m25 bilim
m25
Canlıların en önemli organı hangisidir? Evet bence de beyin. Peki bu organı ne kadar kullanıyoruz? Elimizde bir Ferrari var, fakat sürmeye kıyamadığımız arabamıza sadece evimizin camından mı bakıyoruz?

“Beyin paraşüt gibidir, sadece açık olduğunda çalışır.”
James Dewar

Türk milleti olarak hep deriz dünyanın en zeki milletiyiz vesayre vesayre. Yani bazı kıyaslamalar yapılınca zeki olduğumuz aşikar, fakat kusura bakmayalım ben de dahil çoğumuz cahiliz maalesef. Sebebi nedir sizce cahilliğin? Bir insan neden cahil olur? Kendi rızası ile cahil olmak isteyen var mıdır? Cahil olmak isteyen yoktur herhalde. Bizim ülkemizde cahilliğin temeli eğitim sistemimiz. Okullarımızda elle tutulur bir şey öğretilmemesinin yanı sıra her sene de bir eğitim sistemi değişiyor. Çocuklar 1 yıl sonra hangi sistemle karşılaşacağını bilemez oldu. Küçük, renkli zıplayan toplar vardır stres atmak için. Şimdinin eğitim sistemini buna benzetiyorum. Eğer bu küçük topu elinizden düşürürseniz yakalaması da zordur. Tam yakaladım dersiniz bir yere çarpıp başka bir yere zıplar. Peşinden deli gibi koşarsınız yakalayım diye. Topu yakalamak için bence topun gittiği yöne doğru koşup, topun karşısına geçmek lazım, sonrasında ise topukları birleştirip ayaklar V şeklinde açılmalı, şimdi topu yakalama olasılığınız yüksek :)

Her sorun devlete mi bağlanmalı peki, hayır tabii. Herkes kendi kapısının önünü temizlerse sokaklar daha temiz olur. Önce aile çocuğuna gerekli eğitimleri vermeli. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı verilmeli. Ben kitap okuma alışkanlığını lise sonlara doğru edindim. Sonraki yapılacak iş, faydasız Türk dizilerini ve yarışmalarını yasaklamak olmalı. Ben de Tv karşısına oturunca Survivor, Ben Bilmem Eşim Bilir gibi yarışmaları sonuna kadar izliyorum. Ama bunları izlememin bana ne faydası var diye düşündüm ve artık izlemiyorum? Tüm sezon boyu Survivor izlemek kaç saatinize bedel biliyor musunuz? Daha faydalı izlenecek programlar var. Ayrıca Türk dizilerinde neden bu kadar şiddet var. Denk geldiğim çoğu dizide biri atarlanıyor, hemen telefonu fırlatıyor, tek eliyle tüm masa ve vitrini deviriyor, sonra da karşısındaki kişiye bir tokat.. Bu dizileri izleyen kişilerin şiddete meyilli olma olasılığı sizce nedir? Ben bu kadar ortalığı kırıp döken başka dizilere rastlamadım. Türk dizileri dışında izlediğim diğer dizilerde bu davranışları çok nadir görüyorum. Galiba kültürümüzün bir yansıması bu. Lise yıllarımda öğrencinin hocasını dövmesi o kadar sık değildi. Yılımıza baktığımızda öğretmenini döven öğrenci sayısı daha da artmış gibi. Acaba aileler fazla mı şımartıyor çocuklarını, bunun sonucu mu, yoksa eğitimle alakası olmayan lise dizilerinin mi etkisi bu?

Ülkemizde ekonomik durum belli, dolar da 100 mbps hızda artıyor vicdansız. Bu ekonomik sıkışıklıktan kurtulmak için neler yapmalıyız? Ülkeye çokça döviz sokmak için domates satmak mı mantıklı, yoksa teknoloji satmak mı? Fakat ne yaparsak yapalım sanki büyük bir gücün avucundayız ve onun kontrolünün dışına çıkamıyoruz. Dünyamızı kimler yönetiyor? Dünyayı yönetenler neden bizim milletimizden çıkmadı peki. Halbuki bi ara dünyaya hükmediyorduk. Kötüler, sömürgeciler mi hep dev olmak zorunda. Aslında kötüler büyük devlet olmuyor. Geçenler de rastladığım bir fotodan bahsetmek isterim. Elementler tablosunda gördüğünüz elementleri hangi ülkeler keşfetmiş diye bir araştırıp bakın. Kaçını hangi ülke keşfetmiş. Mesela İngiltere 23'e yakın keşifle birinci sıraya oturmuş. Asya kıtasından zar zor Japonya yer edinmiş bir tane element keşfiyle. Oturduğun yerden dünya devi olup koca dünyayı yönetmiyormuşsun meğer? Tren kaçtı mı denir buna? Harekete geçmek, ileriyi düşünmek gerek. Biz daha kendi topraklarımızı keşfedemezken, millet gezegenler de takılıyor, oraları inceliyor. Daha evrenin yüzde kaçı keşfedildi kim bilir?

Büyük devletler arasında yer edinmek için bilime yönelmeliyiz. Bilim evrene bir bakış biçimidir. Bilim olmadan evreni tanımamız zor. Bir ülke ancak bilimle refaha, zenginliğe ulaşabilir. Bilimsiz bir hayat karanlıktır. Bilim yapabilmemiz için de şüphe ve merakımızın olması lazım. Ruhsuz halimizi bırakıp artık canlanmalıyız.

Bazı kişiler bilimde ilerleyemememizi dini inançlara bağlıyor. Halbuki İslam dininin yükselme dönemlerine bakacak olursak onca alim bir sürü eser ortaya çıkarmıştır. Avrupa bu eserlerin bir kısmını çalmış bir kısmını da yakıp kül etmiştir, ki Avrupa hala bu İslam alimlerinin eserleriyle besleniyor, sıfırdan bir şey yapamıyorlar, bu eserlerden ilham alıp geliştirme yapıyorlar. Okullarında bu kitaplar okutuluyor.

1903 Nobel ödülü sahibi Pierre Curie:
“Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçaladık. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık.”

Türkiye'de eğitim sistemi malumunuz kötü, bu eğitimle 50 yıl sonra nerede olabiliriz? 50 yıl sonra refah içinde yaşayan bir halk haline gelebilir miyiz? Bunu başarabilmek için eğitim sistemimizi düzeltmemiz, yüksek teknolojili ürünlerin üretilmesine yönelmeliyiz. Kısacası üreten bir ülke olmamız lazım. Artık el işi değil, beyin işi para ediyor. Yükte hafif, pahada ağır şeyler yani. Bilgisayarımızda kullandığımız Windows işletim sistemi ülkemizden çıksaydı sizce ekonomik gücümüz nasıl olurdu? Çağımız teknoloji çağı. Tutunabilmek için yeni dünyaya ayak uydurmalıyız.

6 yorum:

 1. eğitimin ne kadar önemli olduğunu gösteren çok anlamlı bir eleştiri yazısı olmuş..emeğinize sağlık..🙂

  1903 Nobel ödülü sahibi Pierre Curie:
  “Müslüman Endülüs’ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçaladık. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan uzayda galaksiler arasında geziyor olacaktık.” Bunu çok sevdim..Çok ama çok haklı..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim 🙂
   Bu yazıyı ilk gördüğümde çok şaşırmıştım ben, ne demek bir milyon kitabın 30'u ile atom parçalamak!

   Sil
 2. üstad, keşinlikle en gerekli yaralara parmak basmışsınız.ne güzel.
  Uygarım diyen ileriyim diyen ve Asya halklarına tepeden bakan kibirli avrupa zihniyeti ortacağ da bilimle uğraşanları engizisyonda süründürdüğünü unutmuş, günümüzde bizlere ayar vermeye çalışıyor.. riyakarlar.. siz dünyayı öküzün boynuzları arasında bir tepsi zannederken biz astronomide, matematikte, tıpta ilerliyorduk.. pey pey peeeeyyyy kendi utançlarını, karanlık zihniyetlerini ne çabuk unutmuşlar yazıkk....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınıza katılıyorum. Bizdeki uygarlık nedir onu da anlamış değilim. Kendi kültürümüzden koptuk gidiyoruz. Gençlerin özendiği ülkeler bizim dostumuz mu düşmanımız mı acaba? İngiltere işgal ettiği çoğu yerin kütüphanelerini harap etmiş, kitaplarını nehirlere atmış, hatta nehirler mürekkepten simsiyah akmaya başlamış. Koca bir kültürü yok ettiler. Elbet sömürgeci, yıkıp dökme, zorlama faaliyetleri ile elde ettikleri saltanatları da bir gün sona erecektir.

   Sil
 3. Teknolojinin önemini bi kavrayabilsek kardeşim.

  YanıtlaSil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.