Header Ads

Son Yayınlar
recent

2018'in İlk Yarısında Yaptıklarım

2018

 2018 - 1/2 
Aylık olarak neler yaptığımı yazdığım 2017 serisinin şimdi de yıllık versiyonunu yapıyorum. Pastanın bi yarısını bitirdik. Kaldı bi 6 ay daha. Gördüğünüz gibi günler çok çabuk geçiyor. Kendimizi sürekli geliştirebilmek için her günümüzü bi önceki günden daha iyi bir konuma getirmemiz gerekir. Planlı ve düzenli yaşamazsak hedeflediğimiz başarılar gerçekten çok zor oluyor. Bu dediklerimi başarabilmek için haftalık bir program hazırlamak şart. Yemeğin üstüne birde tatlı lazım, bu ne peki, bu da günlük tutmaktır. Günlük tutmak zor geliyorsa, hiç olmazsa bi word dosyası açıp şu şekilde satırlar yazabilirsiniz; 2 Temmuz: ... filmine gittim. ... kitabını okudum. Hafızanız güçlü olabilir belki, ama koca bir seneyi aklınızda tutamayabilirsiniz. Bunun için yaptığınız faaliyetleri minik notlar halinde tutarsanız yazdıklarınıza bakarak kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi de analiz edebilirsiniz. Şahsen ben günün sonuna gelince bazen günlüğe yazacak şeyler bulamıyorum. Bu durum beni rahatsız edince, vitesi bi tık daha artırıp ertesi güne o gazla devam ediyorum. Özetle, bu yılın ilk yarısını analiz etmeden önce sizlere bildiğiniz tavsiyeleri tekrar hatırlatmak istedim, çünkü ben de denedim başarılı oluyor :) Hazırsanız birinci paragrafı sonlandırıyorum..

Bir insan bir senede neler yapabilir; bunlar: kitap okumak, film izlemek, gezilere katılmak veya kursa gitmek olabilir. En kolayı okuduğum kitap ve izlediğim filmleri analiz edecem. Bakalım neler okudum neler izledim.

 Kitaplar 
Bu seneye kitap okuma hedefi olarak iyi girdim diyebilirim. Yılın başlarında kitap okuma sayım fazlaydı, üniversite dönemim başlayınca yoğun haftalar kitap okuma sayımı azalttı maalesef. Artık üniversiteden mezun oldum, boş zamanım biraz daha fazla, kitap okuma sayımı yukarılara çekmeye çalışıcam. Okuduğum kitaplar:

Sherlock Holmes - Dörtlerin Esrarı
Tolstoy - İnsan Neyle Yaşar
İlber Ortaylı - Cumhuriyetin İlk Yüzyılı
Franz Kafka - Dönüşüm
Cass R. Sunstein, Richard H. Thaler - Dürtme (Nudge)
Franz Kafka - Babaya Mektup
Michael Ende - Momo (Blog Yazısı için Tıkla)
İlber Ortaylı - Kadı
Feridun Andaç - Rüzgara Verdim Bakışlarımı

 Filmler 
İzlediğim filmleri not almasam daha az film izlediğimi sanıyordum, notlara bakınca az buz film-dizi izlememişim. İçlerinden birkaçı gerçekten kaliteli yapımlardı. Sizlere izlemenizi tavsiye edeceklerim; Arif v 216 (nostaljik), Hadi be Oğlum (duygusal), Yol Arkadaşım (eğlenceli), Bizim Köyün Şarkısı (mutluluk), Kelebekler (fantastik ve komik), Her Şeyin Teorisi (etkileyici), Ayla (geçmiş, duygusal, merhamet).

Jab Harry Met Sejal
Arif v 216
John Wick 2
Cebimdeki Yabancı
Çukur(dizi) 22 bölüm
Aile Arasında
Hadi be Oğlum (Blog Yazısı için Tıkla)
Diriliş: Ertuğrul(dizi) 21 bölüm
Payitaht: Abdülhamid(dizi) 38 bölüm
Black Panther (3D)
Kaybedenler Kulübü Yolda
Yol Arkadaşım
Annihilation
Bizim Köyün Şarkısı (Blog Yazısı için Tıkla)
Kelebekler (2018)
Arada
Her Şeyin Teorisi - The Theory of Everything
Avengers: Sonsuzluk Savaşı
La casa de papel(dizi) 2 sezon
Deadpool 2
Jurassic World: Yıkılmış Krallık
Ayla: The Daughter of War

 - - - 
11 Haziran: Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum.
29 Haziran: Sabah ve akşamları bisiklet sürmeye başladım.
30 Haziran: Deneme amaçlı üniversite sınavına girdim.

2018 benim için heyecanlı geçiyor. Çünkü birçok olay oluyor. Üniversiteden mezun oldum, üniversite sınavına girdim, KPSS sınavına girecem, belki nasip olursa askere gidecem. YDS sınavı gibi başka düşündüğüm eylemler de var hala kafamda :)

 Mühendislik 
Bilgisayar mühendisliği bölümünden yeni mezun biri olarak kısa zaman içerisinde bu bölüm hakkında geniş bir yazı yayınlamayı planlıyorum. Bu hafta yapılan YKS sınavını da değerlendirecek olursam, bence ÖSYM tarihinin en tuhaf sınavıydı. Ben hiç çalışmadan öylesine girdim sınava. Türkçe ve matematik soruları çok uzundu, matematik testi türkçe testi gibiydi, oku anam oku, bitmiyor, haliyle süre yetmiyor. Sınav kolay geldi bana, fakat tüm testleri her babayiğit yetiştiremez. Hızlı okuma kursuna katılmak şart..

Üniversite tercihleri yaklaşmadan mühendislik bölümü düşünenler için tecrübelerimi aktaracağım bir yazı gelecek. Normalde 1 sene hazırlık 4 sene de normal dönem olarak toplam da 5 senelik bölümü hazırlıkta kalarak 6 senede bitirdim. Hazırlıkta neden kaldım, bölüm zor mu, stajları mı nasıl ayarladım, ders içerikleri nedir gibi konularda yardımcı olmaya çalışıcam. Ekstra merak ettiğiniz konular olursa bana sorup yayınlayacağım yazıdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

6 yorum:

 1. Mustafa Abi Bilgisayar mühendisliği ile ilgili yazı yayınlarsan harika olur. Bende arkadaşlarımı yönlendirebilirim. :D Pek çok minik arkadaşım var sorusu çok olan bu konuda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bi kaç hafta sonra yayınlıycam inşallah, sen de aracı olabilirsen faydalı olur tabi, teşekkür ederim bunun için :))

   Sil
 2. Kitaplar ve filmlerle dolu dolu günler geçirmişsiniz. Yaptıklarınızı kaydetmek güzel bir fikir olmuş. Bu arada bilgisayar mühendisliği bölümü ile yazınızı bekleyeceğim. Kafamda sınava tekrar hazırlanıp bölümü değiştirmek var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gün içinde yaptığım çoğu şeyi blogger taslaklarında bir bir yazıyorum. Bunun bana faydası o ay ki performansımı görerek yeni kararlar almam oluyor. Daha fazla seyahat etmeliyim, veya spora da zaman ayırmalıyım gibi şeyler.. Eğer birgün yanlışlıkla taslağı kaydet yerine yayınlaya basarsam veya hacklenirsem, herkes daha detaylı bir şekilde aldığım notları görebilir :))

   Bilgisayar mühendisliği yazısını 22 Temmuz'a doğru yazmayı planlıyorum, çünkü sınavım var o gün. Genel olarak bilgisayar bölümünden bahsedecem tabi, ama diğer mühendislik alanlarına da arkadaş çevremden edindiğim bilgiler doğrultusunda değinmeyi düşünüyorum. İnsan sevdiği bölümü okuyunca o bölümle uğraşması daha eğlenceli oluyor, fakat bilgisayarlarla haşır neşir olan kişiler bile bazen bu bölümü başaramıyabiliyor o konu da var. Tüm bunları geniş bir şekilde yazarım, umarım faydalı olur senin için de. Hakkında hayırlısı olsun.

   Sil
 3. Baya film var listede gerçekten..
  Üniversite sınavı hakkında herkes benzer yorumlar yapıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen çoğu aynı yorumda bulunmuş. Hızlı hızlı matematik işlemlerini yapıyım derken matematikte bile paragraflara tosladım ve şaşırdım tabii :))

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.