Header Ads

Son Yayınlar
recent

Node.js Platformuna Giriş

node.js
node.js
Node.js, Chrome'un V8 JavaScript motoru üzerine kurulmuş çok güçlü bir JavaScript tabanlı çalışma ortamıdır. Node.js ile server-side (sunucu taraflı) uygulamalar geliştirebiliriz.

ÖNERİLEN İÇERİK: Node.js Nedir? #1

NodeJS Kurulumu?


“nodejs.org” dan NodeJS'i indirebilirsiniz. Kurulum en fazla 3-5 dakikanızı alıyor.

Kurulumu yaptıysak ilk örnekle başlıyalım..


Açıklama: Bir metin veya kod düzenleme aracında yukarıda ki kodu yazdıktan sonra dosyamızı “.js” uzantılı kaydetmemiz gerekiyor. İlk örnek olduğu için şimdilik masaüstüne “sunucu.js” diye dosyamızı farklı kaydedelim. Evet, NodeJS'i de zaten kurmuştuk, napıyoz şimdi, nodejs üzerinden "sunucu.js" dosyamızı çalıştırıyoruz.

Windows başlat menüsünden arama kısmına “Node.js command prompt” veya “cmd” yazarak nodejs komut satırımızı çalıştırıyoruz. Karşınıza siyah bir ekran gelecektir.

node.js command prompt
node.js command prompt

Dosyamızı masaüstüne kaydettik, bunun için node komut satırında bu dosyanın bulunduğu dizine gelmemiz gerek. Kendi ekranımda C:\Users\mustafa> bu şekilde bir uzantı geldi. Bizim masaüstü dizininde olmamız lazımdı. Bunun için de C:\Users\mustafa> komutunun ucuna cd Desktop yazıyoruz. Artık dizinimizin uzantısı C:\Users\mustafa\Desktop> oldu.

Hadi bakalım kodu çalıştıralım artık. C:\Users\mustafa\Desktop> komutunun ucuna
"node sunucu.js" yazarak enter'a bastığınızda ekranda yazmış olduğumuz “Merhaba, ben Mustafa” mesajını göreceksiniz.

Yaptığımız ilk uygulama konsol (terminal) ekranında görüntüleniyordu. Şimdi ise web tarayıcımıza adres girip yanıtı görmeye çalışacağız. Web tarayıcı olarak Chrome'u kullanınız..


Bu kodlar çalıştırıldığında sunucu başlatılır ve bizim belirlediğimiz 3000 portunu dinler. Tarayıcımızdan localhost:3000 yazıp giriş yaptığımızda 3000 portuna bir istek gönderilir ve bize “Merhaba millet..” yanıtı gelir.

Yukarda http modülü ile yazdığımız uygulamayı express modülü ile de yazabiliriz. Fakat öncelikle express modülünü yüklememiz gerekiyor. http modülü hazır geldiği için onu yüklememiştik.

Express Modülünü Yükleme?


Masaüstünde öncelikle “ilkUygulamam” adında bir klasör oluşturuyoruz. Node.js konsol ekranında "ilkUygulamam" dizinine geçtikten sonra npm init yazıyoruz, karşımıza gelen seçeneklerin hepsine enter diyip geçiyoruz. Sonraki adım da, konsola  npm install express ya da npm install express --save yazarsak express modülü yüklenmeye başlayacaktır. Birinci yazım şekli express'i global'de yükler, ikinci yazım şekli ise express'i sadece uygulamamızın olduğu klasöre yükler. "--save" ile yüklediğimizde package.json dosyası içerisinde de express'in güncellendiğini görebilirsiniz. Yükleme bittikten sonra kodumuzun içersinde require('express') yazarak artık express modülünü kullanıma hazır hale getirebiliriz.


Çıktı:
node.js
node.js
Node.js'de bir uygulama geliştiriyorsanız temel klasör yapımız aşağıdaki gibi olacaktır;
 #  "node modules" klasörüsü içerisinde yüklemiş olduğumuz modüller bulunur.

 #  "package.json" içerinde ise uygulamamıza dair bilgiler yer alır. Örneğin uygulama adı, author (yazar) adı gibi,.

 #  "sunucu.js" dosyasında sunucu taraflı kodlarımız bulunur..

Temel Klasör Yapısı:                     
ilkUygulamam 
                           |
                           |--- node modules
                           |--- package.json
                           |--- sunucu.js

Hiç yorum yok:

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.