Header Ads

Son Yayınlar
recent

Blogger Nasıl Daha Güzel Olabilirdi?

Blogger

Bu yazımda elimde imkan olsaydı blogger'ı nasıl bir hale getirebilirdim onu kurgulayacağım. Blogger şu anki hali ile elbette çoğu konuda işimizi görüyor, ama ihtiyaç hiçbir zaman bitmek bilmez. Hayal edecek olsaydım, ekstradan Blogger'da hangi özelliklerin olmasını isterdim?

Blogger'da bulunmasını en çok istediğim özelliklerden biri TREND BLOGLAR sayfasının bulunması. Bunu Youtube kullananlar elbette biliyor. Youtube'da ki işleyişinde, hızlıca ve en çok izlenme alan videolar Trend listesine giriyor ve Trend sekmesine tıklayan tüm Türkiye kullanıcıları o videoyu görebiliyor. Blogger'da da böyle bir sistem olsa hem bugün kimin yazısı çok okunmuş diyerek kaliteli bir yazıya kolay bir şekilde ulaşabiliriz hem de yazıyı yazan yazar, yazısını daha çok kişiye tanıtmış olur. Mesela ben yazı yazdıktan sonra yazımı Facebook ve forum siteleri gibi yerlerde paylaşmıyorum biraz zahmetli geliyor bana, ama trendler özelliği ile belkide yazdığım yazılar daha çok kişiye ulaşabilirdi.

Olmasını istediğim diğer bir özellik Arama Çubuğu özelliği veya bunun yerine blogları Kategori halinde göstermek. Yani böyle bir sayfa olsaydı Blogger'da ben teknoloji kategorisine tıkladığımda o kategoride blog yazan tüm arkadaşlara ulaşmış olabilecektim. Olmayınca da maalesef bu tarz blogları denk gelirsem öğrenebiliyorum..

Hep Youtube üzerinden kıyaslama yaptım, çünkü Youtube sistemine hayranım diyebilirim ve Youtube'da Google'un olduğundan artık Blogger'ı da üst seviyelere çıkarmalılar bence.

Kurguladığım son şey ise, hani Youtube'da bir video açtığımızda misal yemek tarifi videosu, hemen yanında ona benzer diğer yemek videoları geliyor. Bende bir yazı okuduğumda o yazıyla benzer konuların hemen yan tarafta çıkmasını isterim. Gidip Google'dan aratarak bulmaktansa ilgili kaynağa ulaşmak böyle daha iyi olurdu. Ama bu yöntem blog site için absürt olabilir. Burada biz sitede kendi temamızı kullanıyoruz, ama yan tarafta başkalarının blog yazılarının önerilmesi olayı sitemizi işgal edebilir, belki bu isteğim olmasa da olur şimdilik :)

Hep yermiyeyim, güzel özellikleri de var Blogger'ın :) Favorilerimden olan özellikleri, siteyi takip et özelliği ve okuma listesi sayfası.

17 yorum:

 1. Keşke olsa. Harika olurdu 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geliştiricilere bu konuda geri bildirim yollamak gerek :)

   Sil
 2. Güzel düşünmüşsün Mustafa, özellikle şu trend olayı olsaydı harika olurdu, bloglardaki en çok yorum alan yazı trend olurdu böylece dediğin gibi daha çok kişiye ulaşırdı.
  Umarım ilerleyen zamanlarda bunlarda olur. Çünkü Google kendini devamlı geliştiren mükemmel bir şirket, elbette bu kadar kişinin kullandığı blog sisteminde de düzenlemeler ve yenilikler yapacaktır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok istediklerimden biri Trend olayı abi. Bazen canım sıkılınca Trend kısmına girip farklı türde yazılarda okumak isterdim. Bu özelliğin renk katabileceğini düşünüyorum :)

   Sil
 3. Trend olayını bende sevdim. Ama binlerce takipçisi olan fenomenler bile Blogger kullanıyor. Onlar varken trendlerde görünmem mümkün değil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Youtube'da ki algoritmayı tam olarak bilmiyorum, ama incelerseniz bazen milyon izlenme alamamış kişilerde Trendlerde olabiliyor, yoksa Trend olayı hep iyilere fayda sağlamış olurdu :) Güzel içeriği öne çıkaran bir algoritmayla çalışıyordur muhakkak.

   Sil
  2. O zaman çok güzel olurdu Blogger için...

   Sil
 4. Bunlardan ziyade ; kategori yapısı, mobil tasarımı, yorum formu gibi can sıkan ufak tefek şeylerede bir el atılması lazım. Ama herşeye rağmen blogger güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemedim ama bloglardan okuduğuma göre yeni gelen tasarımlarda mobil uyumluluk düzeltilmiş sanırım. Aynen blogger bu haliyle de güzel. Yiğidi öldür hakkını yeme :)

   Sil
 5. Hala bunlar neden yapılmadı şaşırıyorum, herhalde buralarda para görmüyorlar tüm yatırımları sosyal medyaya youtubeye yapıyorlar =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü verilere göre artık insanlar video içerikleri daha çok tüketiyor. Google'da buna istinaden burayı fazla sallamıyor. Liseden beri blogger'ı biliyorum. İlk zamanlarında felaketti kullanması. Şimdi bakınca gelişmiş epey diyorum. Ama daha fazla yenilik olmalı bence. Örneğin Blogger Store özelliği de eklenebilir, bu yorumda aklıma geldi :) Blog siteler için eklentiler satılabilir orada. Programcılar içinde bir ticaret alanı olur.

   Sil
 6. Bak ben sana söyleyim blogger için gerekenleri :
  1-) Amp sayfa özelliği getirilmeli direk panele
  2-) News kaydı yine panel üzerinden olmalı Adsense gibi :D Ya da google blog diye bir şey olmalı :D
  3-) Temalar daha güzel olmalı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. News kaydını siz diyince şimdi öğrendim ne olduğunu :) Aynen temalar güzel değil. Wordpress alt yapılı bloglara bakınca insanın içi gidiyor tasarımlara.

   Sil
 7. Keşke böyle bir durum söz konusu olsa :) en azından yazılarımız daha çok üyeye ulaşabilir

  YanıtlaSil
 8. Rastgele google+'taki bir grupta gördüm yazınızı, ben de buna benzer bir yazı yazmıştım, blogger neden güncellenmiyor diye, bu dedikleriniz olsa kesinlikle çok daha iyi olur. Ama gelmez bu özellikler çünkü insanlar okumuyor, izlemeyi seviyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enerji harcama olarak okuma faaliyeti, dinleme faaliyetine göre beyni daha fazla yoruyor, bu bilinen bir şey. Bunun içinde insanlar video içerik tüketmeyi daha çok seviyor. Ama okumak izlemekten daha faydalı bir eylem. Beyni aktifleştirerek genç kalmasını sağlıyor. Bizlerde yazılarımızı göze daha hoş gelecek şekilde yazarak okuyucu çekebiliriz belki 😊 Bir blogger olarak ben bile bazı okuduğum yazılarda daralıyorum. Yazılar küçücük hiçbir yerde kalın vurgulama gibi özellikler yok vesayre.. Yani okuyucu azlığının bir etkeni de biz bloggerlar olabiliriz diye düşünüyorum. Sizin yazınızı da okudum, yorum için teşekkürler 😊

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.