Header Ads

Son Yayınlar
recent

Çocuklara Kod Yazmayı Öğretmek - 23 Nisan'a Özel

Bugün 23 Nisan olduğundan dolayı, çocuklar için bir yazı yazmayı düşündüm. Bütün minik kardeşlerimin 23 Nisan çocuk bayramlarını kutlarım. Beni okuyorlarsa tabi :)

Çoğu zaman blog yazılarımda teknoloji ve programlama konularını ele alıyorum. 23 Nisan vesilesiyle çocukların yazılım dünyasına bu yaşlarda nasıl girmesi gerektiği ile ilgili kendi tecrübelerim doğrultusunda tavsiyeler vermek istiyorum. Eğer küçük yaşlarda bir çocuğunuz veya kardeşiniz varsa sizin sayenizde belki de programlamayı sevecek ve bu dünyaya adım atmış olacaktır. (Yetişkinler de bu yazıdan faydalanabilir..)

Öncelikle bilgisayarı doğru kullanmak sağlık açısından gerçekten çok önemli bir konu. Saatlerce bilgisayar başında kalmak göz rahatsızlığı ve vücut ağrıları yapabiliyor. Bu uyarı göz önünde bulundurularak çocukların bilgisayar başına oturtulmaları gerekir. Belli süreler boyunca bilgisayar başından kalkıp dolaşmak, ilerde gözlenebilecek göz ve eklem ağrılarını azaltma da faydalı olacaktır.

Belki çocukların bu yaşta bilgisayar programı yazmasına karşı çıkabilirsiniz, ama hatırlatırım alanında başarı sağlamış birçok ünlü kişi de küçük yaşlar da bu işlere başlamıştı. İster piyano çalsın, ister bilgisayar programı yazsın..


Küçük yaşta verilen bilgiler, zihne ileri ki yaşlara göre daha kolay bir şekilde yerleşecektir. Ayrıca program kodlama insanın bir olayı nasıl çözümlemesi gerektiğini ve analitik düşünmeyi de öğretiyor. Bir nevi satranca da benzetebilirsiniz kod yazmayı.

Mesela, bir banka uygulamasını düşünün. Bu uygulamayı yazarken kafamızdan yüzlerce senaryo düşünmeliyiz, yani programın sapa sağlam çalışabilmesi için kritik önlemler almalıyız. Örneğin, olası bir senaryo olarak kullanıcı aynı anda farklı ATM'lerden giriş yapıp sistemi bozabilir ve bankayı dolandırabilir.

Bir başka örnek verecek olursam oyunlar. Oyun yazarken bölümler için yaratıcı sahneler ve oyun hikayesi oluşturmamız gerekir. Bütün bunları yaparken beynimiz sürekli çalışır vaziyette olup, hayal kurar ve düşünür. Böyle olması da çocukların zihinlerinin daha aktif olmasını sağlar.


Bu yazımın asıl amacı çocukların programlamaya başlayabilmesine yardımcı olabilmek. Elbette bu yazıyı sizler okuduğunuza göre, onlara diğer yardımcı olacak kişiler de sizlersiniz. Çocukları sıkmadan, eğlenerek kodlama öğrenebilecekleri uygulamalardan bahsedeceğim. Eğer çevrenizde küçük yaşlarda birileri varsa, bu uygulamaları onlara önerebilirsiniz.

 Scode - Kod Dünyası 
Bu yaz Microsoft stajımda tanıştığım bir arkadaşın, uygulamanın kurucularından olduğu bir mobil uygulamadır. Kurgulanmış senaryolar ile yazılım öğrenimini sağlıyorlar. Bu uygulama ortaya çıktığında, uygulama geliştiricilerin ikisi lise, biri de ortaokul öğrencisiydi. Ayrıca bir yarışmada ödül alarak Silicon Vadisi'ne bile gittiler.

Uygulama adresi: http://scodeapp.com/

 Scratch 
Görsel bir programlama dilidir. Oyun, animasyon ve hikayeleri hayal gücünüzü kullanarak yapabilirsiniz. Kendi kardeşimden duyduğum kadarıyla, orta okulda bilişim derslerinde de Scratch eğitimi verilmekteymiş.

Scratch için internette onlarca eğitim bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Turkcell'in hayata geçirdiği Geleceği Yazanlar platformudur.

Bir diğer bakabileceğiniz eğitim adresi ise, HOUROFCODE platformudur.

Uygulama adresi: https://scratch.mit.edu/

 Kodu 
Kodu özellikle çocukların bilgisayar oyunu yaratmaları için tasarlanmış görsel bir programlama dilidir. Microsoft'un sosyal sorumluluk projesi olan 'Açık Akademi' sitesinden eğitimleri takip edebilirsiniz.

Eğitim adresi: https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/kodu.aspx

 GameSalad 
Kodlama bilmeden oyunlar tasarlamanıza imkan veren güzel bir uygulamadır. Yapmanız gereken tek şey hayal edip sürükleyip bırakmak.

Uygulama adresi: http://gamesalad.com/

 Alice 
3 boyutlu ortamda öğrencilere bilgisayar programlamayı öğretiyor.

Uygulama adresi: http://www.alice.org/index.php

Daha paylaşılacak bir sürü program vardır bence. Sizlerin de bildiği farklı, güzel uygulamalar varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, Hayırlı Kandiller :)

Duyuru!
Microsoft'un düzenlediği 'Kodu Cup' yarışmasına çocuğunuzun veya kardeşinizin de katılıp deneyim yaşaması için, sitedeki dökümanı inceleyerek öğretmeni ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.
Son başvuru tarihi 30 Nisan 2017.

2 yorum:

  1. Bu Scratch ab2016'da ki değil mi yahu ? Adnan Menderes Üniversitesinde de bu konu konuşulmuştu sanki.

    YanıtlaSil
  2. Ben ordayken bahsedildiğini hiç duymadım, ama illaki bahsi geçmiştir, çünkü android, arduino vb. birçok platformda kodlama kolaylığı sağladığı için baya kişi tarafından kullanılmaya başlandı.

    YanıtlaSil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.