Header Ads

Son Yayınlar
recent

Kodlama Bilmeden Kendi Chatbot'unuzu Yapın

Chatbot

Kodlama bilgisi olmadan kendi chatbot'umuzu nasıl yapabiliriz? İnternette araştırıldığında karşınıza birçok chatbot uygulaması çıkacaktır, ben de denediğim 2 uygulamadan bahsetmek istiyorum. Bunlar: api.ai ve dahi.ai..

İlk uygulama api.ai

Deneyimlerime göre en profesyonel Chatbot google'a ait olan bu uygulama. Ama diğer denediğim uygulamaya göre kullanım kolaylığı çok iyi değildi.

Yüzeysel kurcalamayla şöyle bir Chatbot ortaya çıkardım. Biraz basit oldu 😊 Denemek için ekrana merhaba, nasılsın komutlarını girebilirsiniz.api.ai ile kendi sanal asistanınızı yaparak denemeler yapabilir, hatta görmüş olduğunuz gibi uygulamanızın gömülü(embeded) kodunu web sitenize yerleştirerek kullanıcılarınızla da paylaşabilirsiniz.

 Eğer bir facebook sayfanız var ise "Page Access Token" yazan yere facebook sayfanızın Token kodunu kopyalayarak, sayfanıza gelenleri artık bir Chatbot ile karşılayabilirsiniz.

Nasıl yapıldığını izlemek için aşağıdaki linke bakabilirsiniz..
https://docs.api.ai/docs/facebook-integration


İkinci uygulama dahi.ai

Bu uygulama ise Chatbot'ların yerlisi. En güzel özelliği de Türkçe uyumluluğu olmasıdır. dahi.ai, bireysel geliştiriciler için 10 bin sorguya kadar ücretsizdir.

Bloğumun sağ alt köşesinde gördüğünüz mesaj gönder butonuna basarak benim oluşturmuş olduğum diğer Chatbot ile de konuşabilirsiniz.(Siteden Kaldırdım!!) Hava durumu sorgulama özelliği de ekledim bu sefer 😄
dahi.ai Eğitimleri..
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGKNVinmymYa6jU0usE71ai1oI0TwED2E

dahi.ai ile yapılmış bazı örnekler..
https://www.youtube.com/watch?v=693Y4uL3i30

dahi.ai websitesindeki dökümanı detaylı incelerseniz benim yaptığımdan daha güzel uygulamalar ortaya çıkaracağınızdan eminim :)

Buraya kadar bahsettiklerim hiç kodlama bilmeyenler içindi. Eğer bir geliştirici iseniz, kendi yazdığınız web service veya api'leri kullanarak daha gelişmiş uygulamalar da elde edebilirsiniz.

Yani Chatbot'lar ile android uygulamaları geliştirebilir, şirketiniz için bir Chatbot yapabilir veya telefonunuzdan IoT cihazlara(ör:akıllı ev sistemleri) entegre edebilirsiniz. Ör: Telefona sesli komut vererek kahve makinesini çalıştırmak..

dahi.ai Android Entegrasyonu için video..
https://www.youtube.com/watch?v=Wtyj2MIdItQ

Chatbot ile neler yapabileceğiniz hayal gücünüze kalmış. Yaşamınızda kolaylık sağlayacak güzel Chatbot'lar geliştirebilmeniz dileğiyle, kalın sağlıcakla.. 👦

6 yorum:

 1. Çok beğendim.. hemen deneme yapacağım :) teşekkürler yayınınız için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) İsterseniz internetten ücretsiz hazır api'ler bulup dahi.ai uygulamasında kullanabilirsiniz, böylelikle daha efektif oluyor. Mesela sinema api'si olabilir. Ben de diğer yaptığım chatbotta hazır hava durumu api'si kullandım. Bilginiz varsa kendiniz yazarakta api kullanabilirsiniz. Elbette api olmadan da güzel şeyler yapılabiliyor.

   Sil
 2. Çok faydalı bir paylaşım Mustafa, böyle güzel bir paylaşım için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.