Merhaba,  ders projemiz olan ve trafik yoğunluğunu öğrenme amaçlı yaptığımız trafik simülasyonunu sizlere de sunmak istedim :)  Proje a...

Trafik Simülasyonu Uygulamam

17:16:00 Mustafa TÜRKÖZ 9 Yorum

Trafik Simülasyonu

Merhaba, ders projemiz olan ve trafik yoğunluğunu öğrenme amaçlı yaptığımız trafik simülasyonunu sizlere de sunmak istedim :) 

Proje amacı, IoT(Internet of Things) tabanlı bir uygulama yapmaktı. Daha sonra IoT hakkında bir yazı paylaşacağım, kısaca IoT, her şeyin interneti demektir,yani gördüğünüz her nesnenin internete bağlanabilmesidir. Elektronik bilgimiz yeterli olmadığından araçların trafik durumunu simüle etmekle yetindik.

Trafik simülasyonu ile hangi caddede kaç araç var, bunu sayarak ve yoğunluğuna göre renklendirerek hem masaüstü hem de web uygulamasında göstermeye çalıştık. Böylelikle insanlar işine veya okuluna gitmeden önce web sayfasından hangi cadde ne kadar yoğun görebileceklerdir. 

Eğer donanımsal olarak da bu projeyi geliştirebilirsem süper olacak :)
Uygulama da diğer yapılacaklar:

Aracın bir yerden bir yere giderken, trafik durumlarını da göz önünde bulundurarak, bu uygulamadan gideceğimiz yere en makul yol haritasını alabilmek.

Bunun için her yolun saatlik analizleri olması gerekli, yani X caddesi saat 12 de çok yoğun ise bu yol yerine yakınlardaki başka alternatif bir yol önerilmelidir.


Sizlerden de isteyeceğim şey şu, eğer aklınıza bu projeye eklenmesi gereken güzel fikirleriniz varsa yoruma yazmanızdır. Malumdur ki, ülkemizde trafik önemli bir sorun ve bir çok kazalara maruz kalıyoruz. Bu proje şimdilik sadece bir simülasyon, eğer gerçeğe dönüştürülebilirse faydalı bir uygulama olacağını düşünüyorum.


Hayalimdeki son hali, tüm araçlar internete bağlı ve hepsi birbiriyle haberleşiyor. Önünüzdeki kaza veya herhangi bir durumdan dolayı anında haberdar oluyorsunuz ve gittiğiniz yol üzerinde her türlü bilgiye ulaşabiliyorsunuz. (Ör: Hız sınırını aştığınızda uyarı verme, yol üzerinde kaç tane istasyon var vb.)

Buna benzer projeler kesinlikle vardır, ben sadece kendimi geliştirmek ve faydalı bir ürün oluşturmaya çalışıyorum. Üniversiteyi bitirene kadarda iyi bir ürün ortaya çıkarmayı düşünüyorum, nasip :)

9 yorum:

 1. Kardeşim güzel bir uygulama eğitici yazın yazılıma odaklanmayı düşünüyorum.Destekini bekliyorum paylaşımın için de teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim kardeşim :) Senin bölümün içinde gerekli yazılım, öğrenmen faydana olacaktır. C# programlama dili gayet basit öğrenmen açından, diğer dillerde kolay ama biraz çaba gerektiriyor. Youtube'da birçok video var, bunları izlesen kimseden eksiğin kalmaz, şayet bizde okulda değil bunları izleyerek öğreniyoruz malesef :) Yardıma ihtiyacın olduğu zaman bana mail atabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olurum.

   Sil
 2. Yakında her şey "akillanacak" insan nüfusu arttıkça teknolojiye ihtiyaç da artıyor galiba.

  YanıtlaSil
 3. Aynen öyle Mustafa. İnsana bağlı teknolojinin artmasının yanında, iş adamları artık insan çalıştırmak istemiyor, daha az hata yapan, yeme içme masrafı olmayan ve birbirleriyle haberleşebilen akıllı robotları istiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bunun en güzel ve ilk örneğini belediyeler yapmıştı yıllar önfe otobüs kartı için dolum makineleri tüm gişe masrafları kalktı. Makine ve insan savaşını gösteren filmler gerçek olacak gibi. Dünya nüfusu da artık sınırları zorluyor... Yakında market, mağaza da kalmayacak ve banka...

   Sil
  2. Tüm bu gelişmelerin olması benim açımdan iyi. İşsizliğe neden olmaz ise herkes daha çok zamana sahip olacak ve yapmak istedikleri şeylere daha çok vakit ayırabilecek. Bunca sene dünyanın yükünü biz çektik, bırakalım da biraz robotlar çalışsın :)

   Sil
 4. Şahane bir uygulama olmuş ilerde eklenecek olanları da eklediğinde tamamıyla nasıl bir görüntü ortaya çıkar merak ediyorum. Sabırsızlıkla bekliyorum...

  Eklenmesini istediğim 1 tane var ama yardımcı olabilirmiyim bilemedim. Yinede bir teklif sunayım... Araçların hız limitlerini gösterebilme şansın varsa bence işe yarar diye düşünüyorum. Aklıma bir şey gelirse yine tavsiye olarak yazarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Final haftam bitsin ve yaz tatiline girelim bu proje üstünde biraz yoğunlaşacam ve donanım bilgimi de geliştirmeyi düşünüyorum. Yavaş yavaş projeye eklemelerim olacak. Sizinde tavsiyenizi eklerim güzel fikir. Tavsiyeniz için teşekkürler, yeni tavsiyelerde aklınıza gelirse beklerim :)

   Sil
  2. Düşünüyorum gelirse söylerim mutlaka :)

   Sil

UYUYAN BİR ADAMA SADECE RÜYALAR GELİR..