Header Ads

Son Yayınlar
recent

The Intern - Film Yorumu

The Intern

TECRÜBE ASLA ESKİMEZ
The Intern(Stajyer) filmi, 70 yaşlarında emekli ve dul bir adam olan Ben Whittaker isimli stajyerin emeklilik hayatından bıkıp hayata yeniden tutunmasını ele alıyor.

Modayla ilgili bir e-ticaret sitesinin sahibi olan Jules Ostin, çalışanlarından birinin tavsiyesi üzerine sosyal sorumluluk projesi olarak "Yaşlı Stajyerler Arıyoruz.." diye yeni bir stajyer programı başlatır. Bu program emeklilikten sonra zamanının neredeyse tamamı boş ve sıkıcı geçen Ben Whittaker için bir fırsattır.

Ben işe girip girmemekte kararsızdır. Bir gece vakti, saat 1:30 'da yatağından kalkar ve takım elbisesini giyer, daha sonra bir tanıtım videosu çekmeye başlar. Usb kablosunun bile ne olduğunu torununa sorduğunu, fakat işi öğrenmek için can attığını söyler. Ömrü boyunca şirket adamı olduğundan, hayatında neler yaptıklarından bahseder ve içindeki müziğin hala bitmediğini söyler.

Ben kabul maili almıştır ve mülakata da gider başarıyla geçip, stajyerliğe seçilir. O kadar disiplinli biri ki, sabah erken kalkmak için 2 adet saat kurar. Bu bana ters bir şey.. :) İlk gün şirket sahibi Jules ile tanışır, ne iş yapacağını öğrenir ve zamanla diğer çalışanlarla kaynaşmaya başlar.

Bu şirkette çalışanların kendilerine ait ofisleri yoktur. Bunun yerine ortak ofis alanında çalışıyorlar ve bu şekilde daha samimi bir ortam oluşturmaya çalışmışlar. Ofis ortamı o kadar rahat ki Jules iş yerinde bisikletle geziyor.

Jules Ostin

Ofiste bir masa vardır, bu masa her zaman çöplük gibidir ve Jules masanın nasıl bu hale geldiğine inanamamaktadır. Bir gün Jules masayı düzeltilmiş görür, şok olur. Çünkü Ben amca bu masayı düzenleyerek ilk başarılı hareketini yapmıştır. Jules'ten teşekkür, diğer çalışanlardan da alkış alır. Sonrasında ofiste bir çan çalmaya başlar. Çan çalma olayı bir ofis geleneğidir, başarılı bir iş yaptıklarında çan çalıyorlar :)

Ayrıca bu harika iş için hediye olarak Fiona isminde bir masör bayan masaja gelir. İlerde, Ben Fiona'ya aşık olacaktır.

Fiona

Ben, patron şirketten çıkmadan asla erkenden evine gitmez, şirketten en son o çıkardı. Bir akşam ofiste sadece Ben ve Jules kalır. Sohbet ederlerken Jules Ben'den şu an stajyerlik yaptığı iş yerinin eskiden çalıştığı iş yerinin olduğunu öğrenir ve çok şaşırır. Yani, Ben 40 yıldır çalıştığı eski iş yerinin binasında şuan stajyerdir.

Ben ve Jules

Bir sabah  Jules'e şoförlük yapmak için arabayı Ben kullanır ve bu süre boyunca arkadaşlık maceraları da başlayacaktır. Jules aslında başlarda Ben'e karşı yaşlı olduğu için ön yargılıdır, ama zamanla Ben iş disiplini ve samimiyeti ile Jules'in her konuda destekçisi olmuştur. Jules, Ben ile birlikte kendini daha iyi hissetmeye başlar. Artık kritik kararlar da bile stajyeri olan Ben'in tecrübelerinden faydalanmaktadır. Gün geçtikçe de iş ilişkileri iyi bir dostluğa dönüşecektir.
Filmden Alıntı:
Doğru şeyi yapmakta hiç yanlış değilsin.. 

9 yorum:

 1. Hayat ne garip yahu. Daha bir kaç saat önce Barış Özcan'ın bir videosunda bu filmden bahsediyordu. Bende "izlerim birgün" diye düşünmüştüm. Şimdi tekrar karşıma çıktı. Yakında izleyeceğim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Özcan kadar olmasa da bende kendi çapımda anlattım filmi :) Güzel bir filmdi, Ben Whittaker isimli karakter çalışkanlık konusunda insanı teşvik ediyor. Ayrıca şunu farkettim filmde, hatta Barış Özcan bu yöntemi bir videosunda bahsetmişti, filmin başlangıcı ve bitişi aynı şekilde bitiyor.

   Sil
 2. Robert De Niro yaşlanmış be :) İzlemek lazım. Listeme ekleyeyim bari...

  YanıtlaSil
 3. O takım elbiselerle o çocukların yanında durması olay olay her sabah erkenden uyanması çok detaya girmeden muhteşem bir film şöleni ben çok sevmiştim emeklerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O çocuklarla olan sohbetleri çok güzeldi bence, tam kafa adam :) Ben de staja giderken onun yaptıklarını örnek alacağım, faydalı olur inşallah :) Sağolasın, teşekkür ederim :)

   Sil
 4. 6O dan sonra alırlarmı bilemedim :) Gerçi herkes koltuga yapışıyor oda ayrı neyse :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 60'ımda neden staj yapıyım, ben öğrenciyken yapacam dedim :) Yoksa o yaşta elime fıstık alıp Tv izlerim sadece :)

   Sil
 5. Merhaba, filmi izleyenlerdenim. Ann Hateway'i severim ama De Niro The İntern filmine hayat vermiş. İş ortamını da sevdiğimi söylemeliyim. Öyle bir iş bulup çalışmak lazım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zülal :) İki oyuncu da çok başarılı oynamış filmde ve De Niro da dediğin gibi filme hayat vermiş. Filmdeki iş ortamında herkes çalışmak ister istemesine de böyle ortam bizim ülkede yoktur, olsa olsa Facebook, Google gibi büyük şirketlerde oluyor :)

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.