Header Ads

Son Yayınlar
recent

Mp3'ün Ortaya Çıkış Hikayesi

Mp3


Müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Teknolojinin gelişmesi ile müzik sektörü de hızlanarak gelişme göstermiştir. Ve şu an dünyada müzik dinlerken kullanılan en yaygın ses biçimi mp3'tür Peki hiç düşündünüz mü neden en yaygın ses biçimi olarak mp3 kullanılıyor?

İnsan kulağı 20 ile 20.000 Hz arasını duyabilir. Hayvanlar ise 20.000 Hz'in üzerini duyabilirler. mp3'te bu mantıkla doğmuştur. Sıkıştırma algoritmaları geliştirilmeden önce sesler wav, pcm, voc, ausnd gibi kayıpsız biçimlerde saklanırdı. Bu formatlar insan kulağının duyamadığı ses frekanslarını da depoluyordu, ve böylece dosya boyutu büyüyordu. Akıllı abilerimiz(Harald Popp, Brandenburg), insanlar zaten bu ses frekanslarını duyamıyor neden boş yere kaydedip dosya boyutunu şişiriyoruz diyerek bu kısımları silmişler. Bu yüzden mp3 kayıplı(lossy) formatlar arasına girmektedir. Seslerin bazı bölümlerinin silinmesine rağmen mp3'ün orijinal sesten farkı anlaşılamamaktadır.

Bir ses kaydı, tahminen wav biçiminde 100 mb yer kaplarken, mp3 olarak 9-10 mb yer kaplar. Pc'lerde mp3 ile wav arasındaki ses kalitesi belki anlaşılamayacaktır, fakat iyi bir ses sisteminde wav biçiminin daha kaliteli olduğunu fark edeceksiniz. 

4 yorum:

 1. Ellerine sağlık Mustafa abi senin sayende bir bilgi daha öğrenmiş oldum. Hiç aklima bile gelmemisti araştırmak. Iyi oldu öğrendiğim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Furkan :) Boş vaktim oldukça araştırıp yazıyorum bir şeyler :D

   Sil
 2. Güzel bir yazıydı kısa ve öz. Devamı gelsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Mustafa, bu aralar yoğunum, ama yinede bir şeyler araştırıp yazmak istedim, devamı gelir umarım :)

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.