Header Ads

Son Yayınlar
recent

Facebook'ta Eşyalarınızı Satın

Mağaza

Evimizin bir kenarında kullanmadığımız,satmayı düşündüğümüz kitapmobilya gibi eşyalar muhakkak ki vardır. Peki bunları satmayı düşündüğümüzde hemen alıcı bulabiliyor muyuz? Eğer bulamıyorsak, ne yapacağız, oturup ağlayacak mıyız? Tabi ki de hayır :)

Facebook'ta satış grubu açarak 2. el eşyalarınızı satabilirsiniz. Bunun günlük hayattan avantajı internet ortamında(online) olması. Yani satmak istediklerinizi duyurabilmek daha kolay. Şimdi nasıl satış grubu açabileceğimizi kısaca anlatacağım. Facebook'ta grup nasıl kuruluyorsa bizde grubumuzu kurup, sadece küçük birkaç ayar yaparak satış grubumuzu oluşturmuş olacağız.

Yeni Grup Kur

İlk olarak Facebook'ta bir grup kurmalıyız ve grubu kurabilmemiz için en az bir arkadaşımızı eklememiz isteniyor. İsterseniz grubu kurduktan hemen sonra bu kişiyi silebilirsiniz. Mesela benim grubumda tek üye ben varım.

Daha sonra grubunuzun ekranında şu yolları izlemelisiniz; 
Grup Ayarlarını Düzenle - Grup Türü - Bir Grup Türü Seç

Grup türümüz "Alım, Satım, Takas" olmalıdır.

Facebook Mağaza

Son olarak en alttan kaydete basıp bitirebilirsiniz.

Artık grup duvarınızda "Bir Şey Sat" sekmenizin oluşmuş olması gerekiyor. Buraya tıklayarak satmak istediğiniz ürünlerinizi paylaşabilirsiniz.

Örnek olması açısından yaptığım bir denemeyi paylaşıyorum.

Satış Deneme


Bende okuduğum kitapları 2. el olarak satmak için kendime bir satış grubu açtım. Şuan, elimde okuyup bitirdiğim sadece bir kitabım olduğu için onu paylaştım. Aslında bayağı kitabım var, ama çoğunun yarısında olduğumdan paylaşmak istemedim. Belki biri satın almak ister, gönderemeyince de ayıp olmasın :) Bu arada Eskişehir'de ki arkadaşları 2. El Kitap grubuma beklerim :)

Bu sistem aslında tam olarak sanal mağaza değildir, bunun için kurumsal sayfa açmanız gerekiyor. Bahsettiğim şey satış grubu açmadır ve alıcıyla aynı şehirdeyseniz daha kullanışlı olur. Diğer türlü işin içine kargo gireceğinden biraz uğraşmanız gerekebilir.

8 yorum:

 1. Sosyal medya siteleri artık sanal dükkan işine de girdi. Facebook ve diğer sosyal medya sitesi Instagram piyasayı süpürme peşindeler, galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet bu sanal dükkan işleri yeni yeni çoğalmaya başladı. Bence de piyasayı süpürecekler gibi, çünkü yararlı bir sistem ve insanları çekiyor. Özellikle de öğrenciler çok kullanıyor.

   Sil
 2. Sanal mağaza geleceği parlak bir kavram, paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ilgilenmenizi tavsiye ederim.
   Rica ederim :)

   Sil
 3. Piyasayı nasıl süpürüyorlar? Yorumda gördüm merak ettim. Degişik yerlerden insanlar satacakları eşyaları ilan ediyorlar satıyorlar ya da satamıyorlar. O ayrı bir konu sanırım. Neyse tahmin yürütmeyeyim :) Ögrenmek için görüşlerinizi merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnstagram kullanmıyorum ama kısaca açıklamak gerekirse, bu sosyal ağlarda ürününüzün tanıtımını ve digital pazarlamasını yapıyorsunuz. Sosyal ağların piyasayı süpürmelerinin nedeni :), bu ortamlarda paylaşımın fazla olması ve bu sayede fazla kişiye ulaşabilmeniz tercihte önemli neden olduğundan piyasayı süpürüyorlar. Ne cümle oldu ama :)

   Sil
 4. Süpürme olayı birazda ulaştığınız çevrenin genişliği ile alakalı... Bulunulan şehirle sınırlı kalmak kargo masrafını ortadan kaldırmak açısından güzel bir tavsiye... Çok teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazımda ben sadece sosyal ağlardan örnek vermek istedim, ama daha farklı sistemler de var. Geniş bir çevreye ulaşmak sizin elinizde, bir ürünü kimisi beş kişiye satıyor kimisi de binlerce kişiye satıyor. Eğer sanal mağazacılıkla uğraşırsanız siz bu bin kişiye satanlardan olursun umarım :) Ne demek rica ederim faydalı olabildiysek :)

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.