Yaklaşık bir ay önce Konya'ya Avrupa Şampiyonası Elemeleri için Türkiye-Hollanda maçını izlemeye gitmiştim. Bu akşam da A milli fu...

Türkiye/Hollanda maçı ve Konya gezim.. #1

16:59:00 Mustafa TÜRKÖZ 0 Yorum

Türkiye-Hollanda

Yaklaşık bir ay önce Konya'ya Avrupa Şampiyonası Elemeleri için Türkiye-Hollanda maçını izlemeye gitmiştim. Bu akşam da A milli futbol takımımız İzlanda ile grubunun son maçına çıkacaktır. Fransa'da oynanacak şampiyonaya katılabilmemiz için bu maç çok önemli.  Bu yazımda da Konya Stadından ve Konya şehri hakkında gezi notlarımdan bahsedeceğim.

Akşam maç olduğu için ilk önce Konya Stadı ile başlayayım, ileri ki günlerde Konya şehrinden de bahsedeceğim.

Şimdiye kadar hiç bir milli takım maçını tribünden izlemeye gitmemiştim ve bu benim için bir ilk oldu. Maça gitmemdeki en büyük etken, hem okuduğum şehrin Konya'ya ulaşımının kolay olması hemde Arda Turan'ı görmek istememdi. Çünkü artık Türkiye'de değil Avrupa'da futbol oynuyor ve belki bir daha da görme fırsatı yakalayamayacaktım.

Türkiye-Hollanda Maç Bileti

Biletler satışa çıktığı an bitmişti. Ben stadın köşe tarafından en ön sıradan alabilmiştim. Biletler TFF tarafından herkese maç gününden 2 hafta önce kargoyla teslim edildi.

6 Eylül maç günüydü, sabah erkenden kahvaltı yapıp hazırlandım. Öğlen 12 gibi hızlı tren ile Konya'ya doğru yola çıktım. Yolculuk 2 saat sürdü. Trenden indiğim yer merkeze yakın denebilecek tarafta ve zaten hemen orada Mevlana Müzesi levhalarını göreceksiniz. Mevlana Müzesine varırsanız zaten orası şehrin göbeği olan bir yer. Ben gezerek gittiğim için oraya varmam biraz uzun sürdü. Yol yakın veya uzak diyemiyorum şuan :)

Mevlana Müzesi'ne giderken yolda gezdiğim bir çok yer oldu tabi. Gezdiğim yerleri bir sonraki yazılarımda yazacağım.

Maç saati yaklaşınca bir kaç saat önceden taraftarlar stada gitmeye başladı. Bu arada çarşıda birçok Hollanda taraftarına da rastladım ve bir kaç fotoğraf çektim :)

Hollandalı Taraftarlar

Stada otobüsle otogar durağında inip, gerisini yürüyerek gittim. Stad önü maç saatine daha çok olmasına rağmen kalabalıktı. Birçok etkinlikte yapılıyordu. Herkes sıraya girmiş penaltı atıyordu. Aldığı puana göre milli forma ve şapka falan kazanıyorlardı.

Konya Stadı

Ve kapılar açıldı, stada girdim. Stadın tribününe geldiğim an, buraya ilk kez gelen herkeste de olacaktır illaki, 360 derece dönüp stada baktım :) Bu stada gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Galiba dünyada en iyi 5. stadmış.

Konya Stadı

Tribünün her koltuğuna Türkiye bayrakları yerleştirilmişti. Maç anında gol olunca Türk bayrağı sallayan özel çocuklar da vardı. Bu bayraklar daha büyüktü tabi.

Konya Stadı

Saat yaklaşınca futbolcular ve hakemler sahaya geldiler. Benim olduğum tarafta Hollandalı oyuncular ve hakemler ısınma hareketleri için çalışıyordu. Bu maçın hakemi(Antonio Mateu Lahoz) Real Madrid ve Barcelona maçlarını birçok kez yönetmiş bir hakemdir. Onuda yakından görmüş olduk bu sayede :) Maç sonunda Arda Turan ve Fatih Terim de tribüne geldi :)

Antonio Mateu Lahoz Hakan Çalhanoğlu 
Bu maç hayatımda gördüğüm en zevkli maç oldu. Konya halkı takımımızı çok iyi destekledi. Her gol sonrası mehter marşları çalındı :) Benim şansıma mıydı bilmem ama 3-0 gibi güzel bir sonuçla maçı kazandık :)

Maç bittikten sonra stad dışı tahmin edemeyeceğiniz kadar kalabalık oluyor. Arabayla korna çalanlar, bi anda geçen motorlar ve yayaların oluşturduğu trafik.. Ama güzel bir atmosferdi.

Anlatacaklarım bu kadar değil, ama yazıyı uzatmak istemedim. Çektiğim fotoğrafları paylaşarak yazımı sonlandırayım. (kamera kötü olduğundan dolayı görüntü kalitesi iyi değil, karanlık ve oyuncular uzak gözükmüş, verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim..)

Çektiğim Diğer Fotoğraflar
Buraya tıklayarak fotoğraflara bakabilirsiniz.

0 yorum:

UYUYAN BİR ADAMA SADECE RÜYALAR GELİR..