Header Ads

Son Yayınlar
recent

Avrupa Şampiyonası ve Konya Gezim

Türkiye-Hollanda Avrupa Şampiyonası

Yaklaşık bir ay önce Konya'ya Avrupa Şampiyonası Elemeleri için Türkiye-Hollanda maçını izlemeye gitmiştim. Bu akşam da A milli futbol takımımız İzlanda ile grubunun son maçına çıkacaktır. Fransa'da oynanacak şampiyonaya katılabilmemiz için bu maç çok önemli.  Bu yazımda da Konya Stadı ve Konya şehri hakkında bilgiler vereceğim.

Şimdiye kadar hiç bir milli takım maçını tribünden izlemeye gitmemiştim ve bu benim için ilk deneyim oldu. Maça gitmemdeki en büyük etken, hem okuduğum şehrin Konya'ya ulaşımının kolay olması hem de Arda Turan'ı görmek istememdi. Çünkü artık Türkiye'de değil Avrupa'da futbol oynuyor ve belki bir daha da görme fırsatı yakalayamayacaktım.

Türkiye-Hollanda Maç Bileti

Biletler satışa çıktığı an bitmişti. Ben stadın köşe tarafının en ön sırasından alabilmiştim. Biletler TFF tarafından herkese maç gününden 2 hafta önce kargoyla teslim edildi.

6 Eylül maç günüydü, sabah erkenden kahvaltı yapıp hazırlandım. Öğlen 12 gibi hızlı tren ile Konya'ya doğru yola çıktım. Yolculuk 2 saat sürdü. Trenden indiğim yer merkeze yakın denebilecek tarafta ve zaten hemen orada Mevlana Müzesi levhalarını göreceksiniz. Mevlana Müzesine varırsanız zaten orası şehrin göbeği olan bir yer. Ben gezerek gittiğim için oraya varmam biraz uzun sürdü. Yol yakın veya uzak diyemiyorum şuan :)

Mevlana Müzesi'ne giderken yolda başka türbe ve cami gibi gezdiğim birçok yer oldu.

Maç saati yaklaşınca bir kaç saat önceden taraftarlar stada gitmeye başladı. Bu arada çarşıda birkaç Hollanda taraftarına da rastladım ve fotoğraf çektim :)

Hollandalı Taraftarlar

Stada otobüsle otogar durağında inip, gerisini yürüyerek gittim. Stad önü maç saatine daha çok olmasına rağmen kalabalıktı. Birçok etkinlikte yapılıyordu. Herkes sıraya girmiş penaltı atıyordu. Aldığı puana göre milli takım forması ve şapkası kazanıyorlardı.

Konya Stadı

Ve kapılar açıldı, stada girdim. Stadın tribününe geldiğim an, buraya ilk kez gelen herkeste de olacaktır illaki, 360 derece dönüp stada baktım :) Bu stada gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Galiba dünyada en iyi 5. stadmış.

Konya Stadı

Tribünde her koltuğa Türkiye bayrakları yerleştirilmişti.

Konya Stadı

Saat yaklaşınca futbolcular ve hakemler sahaya geldiler. Benim olduğum tarafta Hollandalı oyuncular ve hakemler ısınma hareketleri için çalışıyordu. Bu maçın hakemi(Antonio Mateu Lahoz) Real Madrid ve Barcelona maçlarını birçok kez yönetmiş bir hakemdir. Onuda yakından görmüş olduk bu sayede :) Maç sonunda Arda Turan ve Fatih Terim de tribüne geldi.

Antonio Mateu Lahoz Hakan Çalhanoğlu 
Bu maç hayatımda gördüğüm en zevkli maç oldu. Konya halkı takımımızı çok iyi destekledi. Her gol sonrası mehter marşları çalındı :) Benim şansıma mıydı bilmem ama 3-0 gibi güzel bir sonuçla maçı kazandık :)

Maç bittikten sonra stad dışı tahmin edemeyeceğiniz kadar kalabalık oluyor. Arabayla korna çalanlar, bi anda geçen motorlar ve yayaların oluşturduğu trafik.. Ama güzel bir atmosferdi.

Hiç yorum yok:

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.