Header Ads

Son Yayınlar
recent

Konuşarak Öğren ile İngilizce Maceram

İngilizce

Bugün internette ingilizce çalışırken bir siteye denk geldim. Bu site sayesinde Amerikalı bir hocayla konuşma fırsatım oldu :) Sitenin adı konusarakogren.com. Bu sitede paketler satın alıp Amerikalı hocalarla günlük 10'ar, 20'şer ve 30'ar dakikalık konuşarak İngilizce öğreniyorsunuz. Kurs paketleri bana pahalı geldi. Neyse bu paketleri alacağım yok, site de dolaşıyordum ve ÜCRETSİZ DENEYİN formunu gördüm. Bende merak edip hemen formu doldurdum tabi. Eğer azda olsa İngilizce anlayıp konuşabiliyorsanız bu formu gönderip sizi ilgili kişinin aramasını bekleyin. Hemen arayacaklarını sanmıyordum. Yaklaşık 15 dakika sonra bir bayan aradı, yarım saat sonra da Amerikalı bir hocanın beni arayıp seviyemi belirleyeceğini söyledi.

Yarım saat sonra 8 haneli bir numara beni aradı ve doğal olarak heyecanlandım tabi. Aklımdan telefonu açmasam mı diye düşünceler geçti :) Cesaretimi topladım, telefonu açtım ve Hii dedim :) Karşımdaki bayan da bana Hello Mr. Mustafa, I am Mary dedi ve kısa bilgiler verdikten sonra bana sorular soracağını benimde cevaplamamı istediğini söyledi. Yaşımı, hobilerimi, neden İngilizce öğrenmek istediğimi sordu. Sorduklarını rahatlıkla cevapladım, teşekkür edip beni tekrar arayacaklarını söyledi. "Have a nice day" diyerek vedalaştık :) 

Hayatımda ilk defa telefonda yabancı birisiyle İngilizce konuşmuş oldum. Bu olaydan sonra kendime fazlasıyla güven geldi :)) Bayanın sesi fazla net gelmiyordu, biraz zor anladım söylediklerini. Eğer eğitimlerinde de böyle bir ses kalitesi olacaksa başlangıç seviyesindeki kişiler için konuşmaları anlamak zor olacaktır. Ses kalitesi benim için yeterliydi aslında o kadar sıkıntı çekmedim. Paket satın alınca da hocalar ile skype ve telefon üzerinden konuşabileceksiniz.

Devletimizin verdiği İngilizce eğitimleri görmüş bir öğrenci olarak İngilizce konuşmanın saatlerce dil bilgisi çalışmakla olacağını düşünmüyorum. Okullarda bizlere sabahtan akşama kadar gramer öğretildi. Peki bu eğitim faydalı oldu mu? Cevabı ülkemizde İngilizce konuşan insan sayısının grafiğine bakılınca anlaşılır sanırım. 

Kendi kendinize ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Buna filmleri alt yazısız izleyerek başlayabilirsiniz. İnanın etkili sonuçlar alacaksınız. İlk başta basit seviye filmlerden başlayın. Filmi daha iyi anlayabilmek için birkaç bölümünü alt yazılı izleyebilirsiniz.

4 yorum:

 1. Yabancı dil ağırlıklı bir liseden mezun olmuş biri olarak katılıyorum.Gerçi listening felan vardı am yetersizdi tabi.Film ve dizi izlemek çok etkiliyor gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben yeni yeni alt yazısız film ve diziler izlemeye başladım, faydasını yavaş yavaş görüyorum. İmkanı olan konuşma kurslarına da gidebilir tabi, daha faydalı olacaktır.

   Sil
 2. Aynen bende yabancı dil ağırlıklı lise çıkışlıyım ama bıraktıkları yer orta seviye oluyor. Bi konuşursan hocalarla konuşabiliyorsun. Sonra yaş geliyor 26, oluyorsun kazık kadar, tek kelime edemeden seviye düşürmüşsün :D İngilizce altyazılı diziler izlemek ve seviyeye uygun kitaplar ingilizce kitaplar okumak cidden faydalı oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak ve izlemek çok faydalı, fakat alt yazılıyı tavsiye etmem, çünkü Türkçe yazıyı okuyacağız diye konuşmalara dikkat veremiyoruz. Alt yazısız izleyin, bir hafta zorlanırsınız ama sonra alışıyor insan :) Aynen öyle oluyor, bende yaş gelmeden İngilizceyi halletmeye çalışıyorum :)

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.