Header Ads

Son Yayınlar
recent

Windows 10 Nasıl Kurulur?

windows 10

2 hafta önce Eskişehir'e MSP (Microsoft Student Partner)'ler gelmişti. Bizimde nasıl MSP olabileceğimiz hakkında bilgiler verdiler. Ve bu sohbetlerin sonunda bizlere Dreamspark kartları dağıttılar. Dreamspark kartları, üzerindeki kodlar ile ücretsiz üyelik açmamızı sağlıyor. Eğer öğrenciyseniz zaten kayıt olup Microsoft ürünlerinin birçoğunu ücretsiz indirebiliyorsunuz. Bende sitede dolaşırken windows 8 indirmek istemiştim, fakat Windows 10 İnsider Preview sürümüne rastladım. Ben dreamsparktan bahsettim ama Windows 10 İnsider Preview zaten ücretsiz, herkes indirebilir. Bende denemekten zarar gelmez dedim ve yükledim. Windows 10 Preview'i bu siteden Türkçe'yi seçtikten sonra ISO dosya halinde indirdim. Bu dosyayı USB belleğime yükleyerek kurulum yaptım. Dosyayı USB belleğime yazdırmak için USB'ye yazma programı gerekti. Ben 'Rufus' adlı programı tercih ettim. İşlemler bitince bilgisayarı yeniden başlattım ve bios menüsünden önyükleme önceliğini USB belleğimi yaptım. Yani bu yaptıklarımla USB belleğimi kurulum CD'sine dönüştürmüş oldum. Sonrası zaten yönergeleri izliyorsunuz bitiyor kurulum.

NOT: Benim bilgisayarımda önemli bir şey olmadığı için ben disklerimi kurulum esnasında biçimlendirdim. Sizin dosyalarınızın silinmemesi için siz yedekleyebilirsiniz.

Peki Windows 10 yükledikten sonra ne oldu? Benim bilgisayarım çok iyi olmadığından veya Windows 10 tam anlamıyla çıkmadığından da olabilir yüklemeden sonra bilgisayarım daha fazla ısınmaya başladı. 1 haftalık deneyimden sonra ben tekrar windows 7 yükledim bilgisayarıma. Eğer ısınma problemi olmasaydı bence çok iyiydi.

Start Menu

Hız açısından oldukça iyi. Yeni özelliklerde gelmiş. İlk dikkati çeken başlat menüsü oluyor zaten. windows 7 ve windows 8 karışımı başlat menüsü yapmışlar. Güzel görünüyordu ve kullanışlıydı. Tarayıcı olarak İnternet Explorer yok 'Spartan' gelmiş. Burda bir özelliğe daha rastladım. Siz web sitelerinde gezerken tarayıcı üzerinde not alabiliyorsunuz ve bu kayıtlı durabiliyor. Mesela bir haberin önemli yerinin altını çizdiniz, bu tekrar açtığınızda aynen duruyor.

Microsoft Spartan

Son olarak, birde ayarlardan tablet moduna tıklayıp öylede kullanabiliyorsunuz.

Eksi yönleri ise wifi kapalıydı. Aslında hiç gözükmüyordu. İlk önce aygıt yöneticisinden wifi driver'ını aktif ettim sonra FN+F8 'e basınca düzeldi.(wifi aç kapa kısayolu bende FN+F8). Ekran parlaklığı ayarları da gözükmedi. Parlaklığı azaltma çoğaltma yapamadım. Belkide ekran ışığı fazla diye bilgisayarım ısınıyordu. Bunun çözümünü bulamadım malesef. Windows 10 hakkında benden bu kadar..

4 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş kardeşim eline sağlık, bende windows 10 kullanmak istemiştim fakat internette bir kaç tane forum sitesinde yorumlara baktım bir kaç kişi iyi olmadığını söylemiş bende geri vazgeçtim bana göre en iyi windows 7 uzun zamandır kullanıyorum Allaha şükür hiç bir sorun çıkmadı henüz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu yüklediğim Windows 10'un önizleme versiyonuydu. Kullanıcıların geri bildirimi sayesinde Microsoft hataları düzeltip Windows 10'u en iyi haliyle piyasaya sürdü. Tabi bazı aksaklıkları yine oldu. Fakat bunlar sadece Microsoft'tan kaynaklanan sorunlar değil. Çoğu firma halen Windows 10'a uyumlu sürücülerini yayınlamadı. Sanırım bir tek Nvidia markası grafik kartlarını Windows 10 ile uyumlu hale getirdi. Windows 10 şimdiki bilgisayarların donanımlarını da tanıyamıyabiliyor. Bazı programlarında da uyumsuzluk sorunuyla karşılaşabilirsin. Şu an ortada sorunsuz şekilde çalışan bir Windows 10 bulunmuyor. Bir kaç ay sonra Windows 10 ile uyumlu PC'ler çıkarsa almayı düşünüyorum. Çünkü kullanım açısından hoş bir izlenim aldım. Özellikle internet tarayıcısı çok iyiydi. Chrome veya Firefox gibi tarayıcılardan vazgeçeceğinden eminim.

   Sil
 2. Hala windows 7'deyim. Benim bilgisayarda da verim alamayacağımdan eminim. Dediğiniz gibi daha stabil duruma ulaşmamıştır zaten Windows 10. Beklemek lazım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkadaşlarım da Windows 10 gördüm ve gayet memnun olduklarını söylediler. Ama onların bilgisayarları benimkinden biraz iyi :) Yakın zamanda yeni bilgisayar almayı düşünüyorum o zaman geçerim zaten Windows 10'a. Windows 7'de iyi, fakat Microsoft önemli güncellemeler dışında elini çekti Windows 7'den. İnternet güvenliği konusunda sorun yaşayabiliriz.

   Sil

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.