Header Ads

Son Yayınlar
recent

Akademik Bilişim 2015'e Katıldım

ab2015 Anadolu Üniversitesi

İnsanların yaşları ne kadar ilerlerse ilerlesin oyunlara ilgi ve merak hep artmıştır. Bende bu merakım vesilesiyle Anadolu Üniversite'sinde gerçekleşen 4 günlük Blender ile 3D Oyun Tasarımı kursuna katılmaya karar verdim.

Şans eseri başvurduğum bu kurs hakkında biraz bilgi vermek istedim.
Akademik Bilişim kursları her sene bir, iki kez gerçekleşmektedir. Bilişim üzerine birçok kurs açılıp hocalar tarafından eğitimler verilir. İlk kez katıldığım bu etkinlikten oldukça memnun olduğumu söylemek isterim.
 
Blender 3D oyun programlama kursuna başvuru yaptım ve kursa katılma hakkı kazandım. Bu sayede de Blender 3D programını kurcalamış oldum. Programı beğendim ve genel olarak da iyi.

Kursumuz bugün itibari ile ne yazık ki bitti. Bitmesine ne kadar üzülsem de üzerimde hoş bir duygu bıraktı.

Kursun birinci günü biraz kavramlardan, oyun tarihi gibi bilgi amaçlı slaytlar yapıldı. Biraz sıkılabiliyor insan. İkinci gün Blender 3D ile tanışıyorsunuz..

blender-oyun-menusu

İlk yaptığımız modeller masa, sandalye oldu. Programı kullanmayı öğrenince süper modeller yapmaya başlıyorsunuz. Ben "Batman" arabası yapmaya çalıştım. Kötü de olmadı yani :)

Ve üçüncü gün oyun yapma aşamalarına girdik. Cisme hareket verme, cisme ateş ettirme ve cisimleri çarpıştırma gibi 20'den fazla özellikleri öğrendik. Dördüncü ve son günde gruplar oluşturup oyunlar yaptık. Kimimiz labirent oyunu, kimimiz silah oyununa benzer oyunlar yaptı. Bizim grupta bende basit olarak iki kişi oynanabilen iki uzay gemisi ve mekan yaptım. Uzay gemilerim ateş edebiliyor ve havada her yöne uçabiliyorlar.

savas-oyunu

Birbirini vurdukça puan alıyorsunuz. Zaman yetmediği için fazla da birşey yapamadım. Bunları yaparken hiçbir programlama bilgisi gerekmediğinin altını çizerim.

Kurs bitiminden sonra sınıfça hocamızla fotoğraf çekinip sertifikalarımızı aldık. Bu resim başka bir sınıftan.

ab15-sertifikalar

Blender 3D programı özellikleri hakkında: Öncelikle diğer programlara kıyasla boyut olarak çok düşük ve diğer programların yaptığı herşeyi yapıyor. program 80 megabayt boyutunda. 7,8 gigabaytlık programlara göre bence muhteşem. hemen yükleyebilirsiniz bilgisayarınıza.

blender-3D

Program fizik motoru yer çekimi, suya karşı tepki ve çarpışma gibi   bir çok simülasyonları içeriyor. İsterseniz kendiniz bu simülasyonları saatlerce kod yazarak yapabilirsiniz. Ama zaten adamlar hazır kütüphaneleri sizlerin önüne sermiş, uğraşıp zaman kaybetmeye değmez bence.

Hayal gücünüz ile modelleme, oyun, animasyon,  adına ne varsa hepsini yapabilirsiniz.Tabiki biraz bilgi gerekiyor bu konuda.

Ama korkmayın :) arayüz ve kullanım oldukça basit ve kullanışlı. İlk gün elbet bocalama olacaktır,  kendinizi geliştirebilmeniz içinde internette birçok kaynak bulabilirsiniz. Onları da link olarak paylaşımda bulunacam.

Bolca karakalem çizimleri yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin bir arabanın önden,arkadan yukarıdan ,aşağıdan görünümlerini çizerek blenderda ona göre modelleme yapmanız kolay bir yoldur. Sonra bu yaptığınız model üzerinde modifiye işlemi yapabilirsiniz. Çünkü kafadan yapılan modellemeler sizi biraz uğraştırabilir.

oturma-odasi-render

Unutmadan şunu da söyleyeyim. Bilgisayarınız bit bakımından ne kadar iyi olursa modellemede ki işiniz de hızlı olur. Bazen bu görüntü alma işlemleri 2-3 gün sürebiliyor yaptığınız modele göre. Piyasada genel olarak 64 bit ekran kartlı bilgisayarlar yaygın. Eğer 128 veya 256 bitlik bir bilgisayara sahipseniz görüntü alma işlerinde daha hızlı olursunuz. Tabi her şey bite de bağlı değil. Veri aktarım hızınız yavaşsa 128 veya 256 bit olması bir işinize yaramayacaktır.

Blender'da yeniyim . Fakat bayağı hevesliyim öğrenme konusunda. Öğrendiklerimi bloğumda ve eğer ders olarak kayıt çekersem youtube kanalımda paylaşabilirim.

Uzun lafın kısası blender'ı tavsiye ediyorum, çünkü hem açık kaynak, yani ücretsiz. hem de herkes tarafından geliştirildiği için güçlü bir program. Eminim ki sizler de blender'ı çok seveceksiniz.

araba-model

Sonraki yazımda hazır tasarımları indirebileceğiniz ve tasarımlarınızı satabileceğiniz sitelerden birkaçını yazacağım.

İsterseniz bunları animasyon veya oyuna da dönüştürebiliyorsunuz.
Güzel oyunlar yapmanız dileğiyle...

Hiç yorum yok:

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir..

Blogger tarafından desteklenmektedir.