İnsanların yaşları ne kadar ilerlerse ilerlesin oyunlara ilgi ve merak hep artmıştır. Bende bu merakım vesilesiyle Anadolu Üniversite &...

Akademik Bilişim 2015 Deneyimlerim

Şubat 10, 2015 Mustafa TÜRKÖZ 0 Yorum

ab2015 Anadolu Üniversitesi

İnsanların yaşları ne kadar ilerlerse ilerlesin oyunlara ilgi ve merak hep artmıştır. Bende bu merakım vesilesiyle Anadolu Üniversite'sinde gerçekleşen 4 günlük "Blender ile 3D Oyun Tasarımı" kursuna katılmaya karar verdim.

Şans eseri başvurduğum bu kurs hakkında biraz bilgi vermek istedim.
Akademik Bilişim kursları her sene bir, iki kez gerçekleşmektedir. Bilişim üzerine birçok kurs açılıp hocalar tarafından eğitimler verilir. İlk kez katıldığım bu etkinlikten oldukça memnun olduğumu söylemek isterim.
 
Blender 3D oyun programlama kursuna başvuru yaptım ve kursa katılma hakkı kazandım. Bu sayede de Blender 3D programını kurcalamış oldum.Programı beğendim ve genel olarakta iyi.

Kursumuz bugün itibari ile ne yazıkki bitti. Bitmesine ne kadar üzülsemde üzerimde hoş bir duygu bıraktı.

Kursun ilk günü biraz kavramlardan, oyun tarihi gibi bilgi amaçlı slaytlar yapıldı. Biraz sıkılabiliyor insan. 2. gün Blender 3D ile tanışıyorsunuz..

blender-oyun-menusu

İlk yaptığımız modeller masa, sandalye oldu. Programı kullanmayı öğrenince
süper modeller yapmaya başlıyorsunuz. Ben "Batman" arabası yapmaya
çalıştım. Kötü de olmadı yani :)

Ve 3. gün oyun yapma aşamalarına girdik.
Cisme hareket verme, cisme ateş ettirme ve cisimleri çarpıştırma gibi
20'den fazla özellikleri öğrendik. 4. ve son günümüzde ise gruplar oluşturup
oyunlar yaptık. Kimimiz labirent oyunu, kimimiz silah oyununa benzer oyunlar
yaptı. Bizim grupta bende basit olarak iki kişi oynanabilen
iki uzay gemisi ve mekan yaptım. Uzay gemilerim ateş edebiliyor ve havada her yöne uçabiliyorlar.

savas-oyunu

Birbirini vurdukça puan alıyorsunuz. Zaman yetmediği için fazlada birşey
yapamadım. Bunları yaparken hiçbir programlama bilgisi gerekmediğinin
altını çizerim.

Kurs bitiminden sonra sınıfça hocamızla fotoğraf çekinip sertifikalarımızı aldık. Bu resim başka bir sınıftan. Kurstan sonra 3 günlükte konferanslar olacaktır eğer gelebilen olursa kaçırmasın derim.


ab15-sertifikalar

Blender 3D programı özellikleri hakkında: Öncelikle diğer programlara kıyasla boyut olarak çok düşük ve diğer programların yaptığı herşeyi yapıyor. program 80 megabayt boyutunda. 7,8 gigabaytlık programlara göre bence muhteşem. hemen yükleyebilirsiniz bilgisayarınıza.

blender-3D

Program fizik motoru yer çekimi, suya karşı tepki ve çarpışma gibi   bir çok simülasyonları içeriyor. İsterseniz kendiniz bu simülasyonları saatlerce kod yazarak yapabilirsiniz. Ama zaten adamlar hazır kütüphaneleri sizlerin önüne sermiş, uğraşıp zaman kaybetmeye değmez bence.

Hayal gücünüz ile modelleme, oyun, animasyon,  adına ne varsa hepsini yapabilirsiniz.Tabiki biraz bilgi gerekiyor bu konuda.

Ama korkmayın :) arayüz ve kullanım oldukça basit ve kullanışlı. İlk gün elbet bocalama olacaktır,  kendinizi geliştirebilmeniz içinde internette birçok kaynak bulabilirsiniz. Onları da link olarak paylaşımda bulunacam.

Bolca karakalem çizimleri yapmanızı tavsiye ederim. Örneğin bir arabanın önden,arkadan yukardan ,aşağıdan görünümlerini çizerek blenderda ona göre modelleme yapmanız kolay bir yoldur. Sonra bu yaptığınız model üzerinde modifiye işlemi yapabilirsiniz. Çünkü kafadan yapılan modellemeler sizi biraz uğraştırabilir.

oturma-odasi-render

Unutmadan şunu da söyleyeyim. Bilgisayarınız bit bakımından ne kadar iyi olursa modellemede ki işiniz de hızlı olur. Bazen bu görüntü alma işlemleri 2-3 gün sürebiliyor yaptığınız modele göre. Piyasada genel olarak 64 bit ekran kartlı bilgisayarlar yaygın. Eğer 128 veya 256 bitlik bir bilgisayara sahipseniz görüntü alma işlerinde daha hızlı olursunuz. Tabi her şey bite de bağlı değil. Veri aktarım hızınız yavaşsa 128 veya 256 bit olması bir işinize yaramayacaktır.

Blender'da yeniyim . Fakat bayağı hevesliyim öğrenme konusunda. Öğrendiklerimi bloğumda ve eğer ders olarak kayıt çekersem youtube kanalımda paylaşabilirim.

Uzun lafın kısası blender'ı tavsiye ediyorum, çünkü hem açık kaynak kodlu yani ücretsiz :) hemde herkes tarafından geliştirildiği için güçlü bir program. Eminimki sizlerde blender'ı çok seveceksiniz.

araba-model

Sonraki yazımda hazır tasarımları indirebileceğiniz ve tasarımlarınızı satabileceğiniz sitelerden birkaçını yazacam.

İsterseniz bunları animasyon veya oyunada dönüştürebiliyorsunuz.

Muhteşem oyunlar sizleri bekliyor..

Yayın Tarihi: 10.02.2015  
MUSTAFA TÜRKÖZ

0 yorum:

Uyuyan bir adama sadece rüyalar gelir.